Juz 12 lipca w kłodzkiej fortecy odbędzie się jedno z najbardziej unikalnych tegorocznych wydarzeń Alternatywna Twierdza 2008. W ramach wydarzenia w murach potężnej i wspaniałej Twierdzy Kłodzkiej
odbędą się imprezy prezentujące szeroko pojętą muzykę elektroniczną i
nowe media. Wystąpia między innymi: Diary Of Dreams, Digital Factor, Daimonion oraz Deathcamp Project. Wydarzeniu będzie towarzyszyć
multimedialny wernisaż wystawy Wiktora Krokodyla - "13 Muz - czyli życie
bez kobiet byłoby nudne", który oprawi muzycznie koncert Wiktor 37 w
ramach kolejnej edycji multimedialnego Projektu Elektrownia. DarkPlanet patronuje wydarzeniu.
W wyniku działań grupy młodych, aktywnych mieszkańców Kłodzka i Programu Electro-Robot we współpracy z Urzędem Miasta Kłodzka (patronem honorowym wydarzenia), Kłodzkim Ośrodkiem Kultury i Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Kłodzko uświetni po raz drugi 12 lipca 2008 roku wyjątkowe wydarzenie kulturalne niezależnej sceny muzycznej: Alternatywna Twierdza 2008. 11 lipca 2008 o godzinie 21:00 w Hotelu Korona nastąpi rozgrzewanie reaktora Alternatywna Twierdza 2008 - koncert zespołu Hot Rain.
Dodatkowymi atrakcjami Alternatywna Twierdza 2008 będą: konferencja prasowa z udziałem muzyków z występujących zespołów (wstęp za akredytacjami i zaproszeniami), premiera DVD dokumentującego Alternatywna Twierdza 2007, internetowe transmisje koncertów ze sceny głównej. Dokumentacja z przygotowań i przebiegu wydarzenia zostanie wydana w formie multimedialnej.
Wyprawa na Alternatywna Twierdza 2008 jest doskonałą okazją do eskapady po ponad 1000-letnim Kłodzku jak również po przepięknej Kotlinie Kłodzkiej, która jest europejską perłą przyrody otoczoną siedmioma pasmami górskimi.
Wydarzenie ma charakter non-profit - Wstęp Wolny!
Tego nie można przegapić!
Program Alternatywna Twierdza 2008:
Rozgrzewanie reaktora Alternatywna Twierdza 2008
Koncert Hot Rain
11 lipca 2008 - start: 21:00 - Hotel Korona, ul. Noworudzka 1, Kłodzko
12 lipca 2008 - start godzina: 16.00
Bastion widokowy - start 16:00
Twierdza Kłodzka, ul. Grodzisko 1
Konferencja prasowa Alternatywna Twierdza 2008 z udziałem członków zespołów występujących na scenie głównej: Diary Of Dreams, Digital Factor, Daimonion, Deathcamp Project (+ goście i organizatorzy) (wstęp za akredytacjami i zaproszeniami/ilość miejsc ograniczona!)
Scena Główna - start 18:00
Twierdza Kłodzka, ul. Grodzisko 1
Deathcamp Project (Polska)
Daimonion (Polska)
Digital Factor (Niemcy)
Diary Of Dreams (Niemcy)
Scena Kazamaty - start: 00:00-00:30
Kazamaty, Twierdza Kłodzka, ul. Grodzisko 1
Elekrtownia 14 - Kosmita
242 twarze muzyki elektronicznej
Elektrycy: Pan Elektrownia + Mister Powerstation
Towariszcz Liektrostancija + Miszter Eromu + Hölgy Eromu
...oraz zaproszeni goście...
www.elektrownia.electro-robot.com
Wiktor Krokodyl - 13 Muz - czyli życie bez kobiet byłoby nudne
Wernisaż multimedialnej wystawy fotograficznej + koncert Wiktor 37
Szczegóły program Alternatywna Twierdza 2008:
Rozgrzewanie reaktora AAlternatywna Twierdza 2008
Koncert Hot Rain
11 lipca 2008 - start: 21:00 - Hotel Korona, ul. Noworudzka 1, Kłodzko
Hot Rain (Polska)
Hot Rain - sięga korzeniami roku 2001, kiedy to Mariusz Skarbiński, lider i kompozytor grupy stwarza projekt idący w kierunku muzyki elektronicznej. Początkowo inspiracją są zespoły takie, jak Dead Can Dance, Massive Attack czy Faithless. W takim też klimacie tworzone są pierwsze kawałki Hot Rain. W 2002 roku lider zmienia skład grupy, przygotowując zupełnie nowy electro projekt z damskim wokalem, który ma być idealnym nośnikiem dynamicznej, ale i pełnej romantyzmu muzyki. Zaproszona do współpracy Iwona pisze również teksty, a Paweł wspiera zespół w programowaniu i aranżacjach. Stopniowo Hot Rain zbliża się w kierunku coraz bardziej dynamicznej sekcji rytmicznej i nowoczesnego brzmienia, a takie kapele, jak VNV Nation, Covenant, Prodigy i Kraftwerk mają coraz większy wpływ na twórczość zespołu.
Pojawiają się pierwsze koncerty w szczecińskich klubach, a z początkiem 2003 roku grupa przygotowuje materiał demo, który zostaje ciepło przyjęty przez sympatyków gatunku. Hot Rain otrzymuje okazję zaprezentowania swojej twórczości podczas udziału w lokalnym programie muzycznym "Fonograf", nadawanym w szczecińskiej TVP3. Powstają tam videoklipy dwóch pozycji z demo "For your peace" oraz "Electric Love", które na życzenie telewidzów pojawiają się jeszcze później w TVP wielokrotnie. Utwór "Electric Love" dostaje się na listę przebojów jednej ze szczecińskich rozgłośni radiowych i utrzymuje w pierwszej dziesiątce przez wiele tygodni.
W marcu tego samego roku Hot Rain występuje jako support na koncercie niemieckiej grupy Melotron. W ślad za tym idą kolejne propozycje. Zespół daje koncerty w Szczecinie, Poznaniu, Schwedt, Grimmen, a także na Słowacji, na zaproszenie zaprzyjaźnionych grup Kifoth i LIOB. Rok 2005 to czas intensywnej pracy w studio nad nowym materiałem oraz stopniowego powiększania instrumentarium o syntezatory analogowe. W 2006 roku Hot Rain bierze udział w konkursie na najlepszy remix, organizowanym przez Dj RAM’a i label A Different Drum. Grupa z sukcesem wykonuje remix z wokalem Colony5, który ukazuje się na albumie Virtual Server Setup. W międzyczasie powstają kolejne remixy, tym razem na prośbę niemieckiej grupy FP oraz polskiego DJ'a i producenta Sthilmanna. Z początkiem nowego roku 2007 grupa zmienia całkowicie szatę graficzną strony internetowej, a w lutym 2007 nakładem wytwórni Atum Records wydaje EPkę "Crown Of Emotions". W 2008 roku zespół wydaje swój pierwszy pełny album "Rights Of Love".
Oficjalna strona internetowa: www.hotrain.pl
MySpace: www.myspace.com/hotrainelectro
Wytwórnia: www.atum-records.com
Scena Główna
12 lipca 2008 - start: 18:00 - Twierdza Kłodzka
Deathcamp Project (Polska)
"We're just a part of the game in which the main prize is death..."
Energia gitar, miażdżący bit, natychmiast wpadające w ucho melodie, chwytliwa elektronika, obdarzony unikalną skalą i barwą głosu wokalista, a wszystko to podlane odpowiednią dawką gotyckiego mroku i odjechanym imagem muzyków - tak najkrócej można opisać Deathcamp Project.
Zespół powstał w październiku 2001 r., jako wynik wspólnych fascynacji muzycznych dwóch pasjonatów mrocznych, niezależnych dźwięków. Void (wokal, gitary, teksty) oraz Betrayal (gitara basowa, elektronika, produkcja) swymi poczynaniami artystycznymi, które były odpowiedzią na brak klasycznie gotyckich brzmień na rodzimej scenie muzycznej szybko zdobyli wielu oddanych fanów.
Grupa na polskiej scenie niezależnej znana jest chociażby z kompilacji "Minimax PL 3", sygnowanej przez ikonę radiowej Trójki - Piotra Kaczkowskiego. Ma na swoim koncie występ na kultowym polskim festiwalu Castle Party, a także wiele samodzielnych koncertów zarówno w kraju jak i za granicą.
Deathcamp Project do tej pory gościł na koncertach klubowych i festiwalach w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czechach oraz na Litwie, Słowacji, Węgrzech i Ukrainie. Supportował tak uznanych wykonawców jak: Clan Of Xymox (Hol), NFD (UK) (zespół Tony’ego Pettitta - ex Fields Of The Nephilim), Cinema Strange (USA), The Birthday Massacre (Can), Closterkeller (Pl).
Zespół wystąpił w 2008 roku na największym festiwalu z muzyką dark independent - niemieckim Wave Gotik Treffen w Lipsku (11.05.2008), na który corocznie przyjeżdża ponad 35 tys. fanów z całego świata.
Formacja tworzy muzykę osadzoną w stylistyce tradycyjnego goth rocka z wpływami post-punku oraz muzyki elektronicznej i industrialnej - usłyszeć w niej można echa takich wykonawców jak: Clan of Xymox, Fields of the Nephilim, Joy Division, Laibach, The Sisters Of Mercy, The Cure.
O twórczości grupy krytycy muzyczni piszą następująco:
"Deathcamp Project słucha się z niekłamaną przyjemnością" - AlternativePop
"interesująco i intrygująco" - Thrash'em All
"ciarki na ciele gwarantowane" - Empik News
zaś fani:
"mimo, że siedzę w tej muzyce od prawie 15 lat niewiele jest kapel, których słucham z pełnym przekonaniem. Prócz Sisters, Joy Division, FOTN, Bauhaus, Daine Lakaien, Nicka Cave'a, Clan Of Xymox, Fading Colours mogę śmiało wymienić tym samym tchem Deathcamp Project" - księga gości zespołu.
"Rammstein spotyka Depeche Mode" - takie skojarzenie miał jeden ze słuchaczy trójkowej audycji Piotra Kaczkowskiego po emisji hitowego numeru "Rule And Control". Czy to prawda? - przetestujcie na własnej skórze!
Oficjalna strona internetowa: www.deathcampproject.com
MySpace: www.myspace.com/deathcampproject
Daimonion (Polska)
Zespół Daimonion działa na scenie muzycznej już od 1994 roku, tworząc w klimatach rocka, którego można nazwać atmosferycznym - pełnego energii, barw i przestrzennych pejzaży muzycznych, zakorzenionego w najlepszych dokonaniach sceny gotyckiej przełomu lat 80/90. Zespół rozwija się i eksperymentuje nad brzmieniem poprzez elementy trance, ambient czy shoegaze, by tworzona muzyka działała nie tylko w sferze dźwięku, ale poruszała też pozostałe zmysły. Przez krytykę porównywani są do takich gwiazd jak Sisters of Mercy, Killing Joke, Collage, XIII Stoleti, Gevin Friday czy New Model Army.
Daimonion znakomicie prezentuje się na koncertach, bowiem posiada własne, potężne i dopracowane brzmienie. Grupa może się pochwalić wspólnymi występami z takimi gwiazdami jak: Fields of Nephilim (w warszawskiej Stodole), Love Like Blood, Breath of Life (w krakowskiej Koronie). Sex Gang Children, VNV Nation, Ordo Rosarius Equilibrio (w Wiedniu). Towarzyszyli także trasie Closterkeller jesienią roku 2002, a w roku 2006, razem z Via Mistica, inaugurowali trasę Abracadabra Gothic Tour. Daimonion pięciokrotnie już zapraszano nas jako gwiazdę na największy środkowoeuropejski festiwal muzyki dark/gothic - Castle Party. Mieli zaszczyt występować podczas koncertu „Ciemna noc” w ramach legendarnego festiwalu w Jarocinie, uczestniczyli w dwóch edycjach międzynarodowego festiwalu Dark Nation Day w Wiedniu. Występowali w ramach festiwalu Halo! Gramy, organizowanego przez telewizję Polsat, a także w Łodzi na "Niezależnym Graniu", organizowanym przez Niezal.org. W tym roku (2008) zostali zaproszeni jako co-headliner I dnia festiwalu Creeper Fest w Wilnie. Daimonion zajął III miejsce w ramach Mokotowskiej Jesieni Muzycznej, zaraz po takich sławach jak Myslovitz czy Atmosphere.
W efekcie współpracy z Love Industry w Łodzi ukazała się reedycja naszego debiutanckiego albumu "Daimonion", dostępna m.in. w sieciach Empik, Media Markt, Merlin.pl., której premiera miała miejsce 15 czerwca 2007 r. To nasze pierwsze oficjalne długogrające wydawnictwo, ponieważ płyta, która powstała w roku 2001 nie wyszła niestety nigdy poza obieg "podziemny", w którym krążyła w niewielkim nakładzie jako CD-R. Dystrybucją "Daimonion" na terenie Polski zajmuje się EMI Music Polska.
Oficjalna strona internetowa: www.daimonion.republika.pl
MySpace: www.myspace.com/daimonionpoland
Digital Factor (Niemcy)
Digital Factor to: Tosten Heise (wokal, programowanie, syntezatory), Mike Langer (wokal, programowanie, syntezatory), Guido Litke (syntezatory, perkusja). Zespół powstał w 1993 roku. Jego założycielami byli: Torsten Heise, Mike Langer i Tino Schmidt. W tym samym roku wyprodukowali pierwszą taśmę demo "Suiciety". Z materiałem z tej taśmy zagrali koncerty w klubach i jako rozgrzewacze. Podczas koncertów sprzedali 300 taśm.
W 1994 podpisali kontrakt z duńską wytwórnią Hard Records, która wydała pierwsze CD "Falling Down". Z tym materiałem pojawili się na różnych alternatywnych listach przebojów w Europie, również w programie 3 niemieckiej telewizji MDR, która zaprosiła zespół do programu TOP 6.
Na licencji Hyperium/Hypnobeat w 1995 roku zespół wydaje pierwszy album "relationchip". W 1996 roku drugi album "On Demand" pojawił się w sklepach i zespół zagrał pierwsze duże tournee z zespołem Evils Toy. Wideoklip "X-Rayzor" prezentuje przeróżne momenty z tej trasy.
W 1997 zespół wydaje dwa CD. Pierwszy to limitowane wydanie w metalowym pudełku o tytule "De facto", na którym zespół wybiera się na muzyczną wyprawę w klimaty techno-dance. Album "Countercheck" jest płytą dla fanów brzmienia twardego, niemieckiego technno. Obydwa oblicza muzyczne zespołu zostały zaprezentowane na trasie koncertowej w Niemczech, Holandii, Francji i Belgii. Na koncerty przybywała publiczność w ilości 250-400 osób.
W 1999 Digital Factor wyprodukował bardzo udany album "Over One Million Times". Podczas koncertów zespół zaprezentował po raz kolejny swoje brzmienie w klimatach mocnego techno-dance. Momentem kulminacyjnym był koncert u boku szwedzkich bohaterów electro Cat Rapes Wideoklip do utworu "Decisions" emitowała niemiecka telewizja muzyczna VIVA2.
Po trasie koncertowej Torsten Heise i Mike Langer pracowali nad produkcją różnych zespołów z popowo-tanecznej sceny Niemiec. Torsten pracuje również dla dużej firmy zajmującej się oprogramowaniem muzycznym. Rozwija program komputerowy Magix Music Maker. Mike produkuje w tym czasie swój pierwszy film kinowy "Snuff Out". W tym czasie Tino opóścił zespół a do Digital Factor dołączył Guido Litke.
W 2005, po różnych koncertach Digital Factor postanowił wydać nowy album. Tak więc płyta "One more piece" (Wannsee/edel) trafiła w 2006 roku do sklepów. Specjalna, limitowana wersja albumu została wydana również w polsce i na rynek Europy Wschodniej.
W roku 2008 Digital Factor wydaje nowy singiel "Dein Herz", który jest do pobrania za darmo na stronie internetowej zespołu i pojawia się wielokrotnie w stacjach radiowych. Po raz pierwszy z zespołem współpracuje techno DJ - Jake Dile, który przygotował remiksy "Dein Herz".
Digital Factor pracuje nad ósmym albumem o tytule "Go Back To Go Forward". Na nowej płycie zespół zaprezentuje twardą elektronikę w stylu lat 90-tych w współczesnym stylu A.D. 2008.
Premierowy materiał Digital Factor zostanie zaprezentowany na koncercie w ramach Projektu Alternatywna Twierdza w Kłodzku 12 lipca 2008.
Oficjalna strona internetowa: www.digitalfactor.de
MySpace: www.myspace.com/digitalfactor
Diary Of Dreams (Niemcy)
Diary Of Dreams - niemiecka formacja tworząca muzykę elektroniczną o wyraźnie gotyckim zabarwieniu. Jej filarem, wokalistą, głównym kompozytorem, autorem tekstów i aranżerem jest były basista zespołu Garden of Delight - Adrian Hates, który samodzielnie wyprodukował większość albumów zespołu, tylko sporadycznie korzystając z pomocy innych. Pełny skład muzyków angażowany jest rzadko, za wyjątkiem występów na żywo.
Elementami charakterystycznymi większości utworów Diary of Dreams, poza głosem wokalisty, są głównie syntetyczne, elektroniczne brzmienia z rzadka urozmaicone prostymi partiami gitary elektrycznej oraz dość silnie zaakcentowana sekcja rytmiczna. Muzyka Diary of Dreams, choć dynamiczna, jest zarazem mroczna, a nastroju tego dopełniają teksty o charakterze egzystencjalnym. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zespół wypracował nowy charakterystyczny styl w nurcie mrocznego rocka gotyckiego i są najważniejszym przedstawicielem tego odłamu muzycznego.
Podstawowy skład zespołu to: Adrian Hates (wokal, gitara elektryczna) i Gaun:A (gitara elektryczna). W czasie prac nad kolejnymi albumami i na trasach koncertowych w zespole pojawiło się sporo interesujących muzyków, jak: Olaf Schaning "[Os]mium" (instrumenty klawiszowe, programowanie), Torben Wendt (instrumenty klawiszowe), Kean Sanders (instrumenty klawiszowe), Alistair Kane (gitara elektryczna), Lil’k (gitara elektryczna), Christian Berghoff (gitara elektryczna), Ray:X (perkusja), DNS (perkusja).
Diary Of Dreams wydali do tej pory 15 albumów, w tym: 3 EP, album koncertowy i składankę remiksów. Zespół pojawił się ze swoimi utworami również na kilkudziesięciu kompilacjach związanych festiwalami muzycznymi i alternatywnymi składankami tematycznymi.
Diary Of Dreams koncertowało dotychczas czterokrotnie w Polsce. W 2003 i 2007 roku na Festiwalu Castle Party w Bolkowie, na Gothic Festiwal w 2005 roku w Warszawie oraz rewelacyjnie przyjęty przez polskich fanów koncert w styczniu 2008 w warszawskiej Progresji. Na koncercie w Kłodzku Diary Of Dreams będą promować swój najnowszy album "Nekrolog 43". Dla fanów zespołu jest również przygotowana niespodzianka ;-)
Oficjalna strona internetowa: www.diaryofdreams.de
MySpace: www.myspace.com/diaryofdreams
Scena Kazamaty
start: 00:00-00:30 - Twierdza Kłodzka, Kazamaty
Elektrownia 14 - Kosmita. Zwięczeniem wieczoru kolejna odsłona multimedialnego Projektu Elektrownia jest częścią Programu Electro-Robot, który ma na celu popularyzację różnorodnych odmian muzyki elektronicznej. Każda edycja Projektu Elektrownia to osobne, wyjątkowe wydarzenie połączone z prezentacjami multimedialnymi, performance i koncertami. Do tej pory w ramach Elektrownia wystąpili: Popup, d'Archangel, Wiktor 37, Jura, Agressiva 69, NuN. Elektrownia pojawiła się również jako tzw. afterparty po koncertach takich gwiazd jak: Nun, Lowe, Minerve, Iris, Camouflage. Członkowie i Projekt Elektrownia nie są ograniczeni miejscem (występy w Kłodzku, Wrocławiu, Krakowie), czasem ani formą prezentacji. Dodatkowo wszyscy są równi bo nazywają się (w różnych językach) Pan/Pani Elektrownia. Aktualny skład Elektrownia 2008: Fräulein Kraftwerk, Hölgy Eromu, Pan Elektrownia, Mister Powerstation, Towariszcz Liektostancija, Miszter Eromu, Fejl Kraft Station i... ale to niespodzianka!
W ramach czternastej edycji Projektu Elektrownia odbędzie się wernisaż wystawy multimedialnej Wiktor Krokodyl - "13 Muz - czyli życie bez kobiet byłoby nudne". Pomysł na projekt 13 Muz pojawił się pod koniec XX wieku, kiedy Wiktor Krokodyl postanowił podjąć wyzwanie realizacji wystawy fotograficznej o bardziej skomplikowanej strukturze, której częściami składowymi miły być: fotografia, malarstwo, obróbka cyfrowa obrazu, muzyka do każdej z prac, a wszystko połączone z ważnymi dla artysty cytatami z literatury i wernisażem wystawy w formie spektaklu/performance. Po 8 latach pracy, ten wyjątkowy projekt ujrzy światło dzienne.
Oficjalna strona internetowa:
www.elektrownia.electro-robot.com
www.13muz.prv.pl
www.wiktor37.prv.pl