Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

TSA

TSA, hard rock, heavy metal TSA (Tajne Stowarzyszenie Abstynentów) - polski zespół rockowy. Charakteryzował się ciężkim (jak na lata 80-te) brzmieniem, bardzo ekspresyjnymi utworami oraz wykazywał dużą żywiołowość podczas koncertów.
TSA powstało 1979 roku w Opolu z innicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka i basisty Tomasza Zatwarnickiego. Wkrótce ten drugi został zastąpiony przez Janusza Niekrasza.

Pierwszy stały (instrumentalny) skład utrwalił się jesienią 1980 roku. Był to skład, w którym poza Nowakiem i Niekraszem znaleźli się gitarzysta Stefan Machel i perkusista Marek Kapłon. W tym składzie odnieśli kilka sukcesów na festiwalach muzycznych i odbyli trasę koncertową z węgierskim zespołem Scorpio.

Marek Piekarczyk dołączył do TSA w połowie 1981 roku. Grupa zdobywała coraz większy rozgłos, a od 1982 roku zaczęła wydawać płyty długogrające. Zespół został uznany za prekursora heavy metalu na polskiej ziemi. Niestety, atmosfera w grupie pogarszała się; w 1984 roku odeszli Nowak i Kapłon. Zostali zastąpieni przez Antoniego Degutisa ( gitara) i Zbigniewa Kraszewskiego( perkusja). Zespół regularnie koncertował, a także zaczął nagrywać płytę "Rock'n'Roll". W trakcie prac nad płytą do zespołu wrócił Nowak, wchodząc na miejsce Degutisa. Niestety, wkrótce po tym TSA zakończyło działalność.

Na początku lat dziewięćdziesiątych funkcjonowały dwa wcielenia TSA: to pod starym szyldem, należące do Piekarczyka i Nowaka nagrało płytę "52 dla przyjaciół", jednak w momencie ukazania się muzycy mieszkali już w Stanach Zjednoczonych; wcielenie drugie - TSA Evolution - działało z kolei w składzie: Machel, Niekrasz, Kraszewski oraz Piotr Łukaszewski (gitara elektryczna) i Janusz Pyzowski (wokal). Zespół nagrał jedynie piosenkę "We Are Together".
Po przygodzie z "amerykańskim" składem, dzięki zabiegom i namowom członków Oficjalnego Fan Clubu TSA Alien, TSA powróciło na estrady w starym, zjednoczonym składzie: Piekarczyk, Nowak, Machel, Niekrasz, Kapłon. Zespół intensywnie koncertuje, a w kwietniu 2004 wydał płytę "Proceder", która okazała się być bardzo kontrowersyjna.

Muzyka grupy TSA była wypadkową twórczości grup AC/DC i wczesnych dokonań Led Zeppelin. Słychać to doskonale na albumach "Live", "TSA", anglojęzycznej "Spunk" i polskiej edycji "Heavy Metal World". Na zagranicznej wersji tego ostaniego wydawnictwa uwydatniły się inspiracje thrash metalem, co ujawniło się na kolejnej krajowej płycie Rock'n'Roll, gdzie pojawiły się dwa silnie thrashowe utwory "Mechaniczny Pies" i "Roller Coaster". Z kolei na "52 Dla Przyjaciół" zespół próbował połączyć stare oblicze z nowinkami. Jeszcze dalej posunął się na Procederze, gdzie eksperymentował z soulowymi zaśpiewami (jak w "Mój Cień Omija Mnie") czy zagrywkami, przywodzącymi na myśl amerykański zespół Tool (najlepiej słychać to w "Matni").

Teksty grupy pasowały do muzyki, lecz nie były typowymi heavy metalowymi wierszykami. W latach osiemdziesiątych teksy pisał Jacek Rzehak. Były one mocno kontestatorskie, wyrażały niezgodę na komunistyczną "poprawność". Później pałeczkę tekściarza przejął Piekarczyk. Jego teksty z 52 Dla Przyjaciół są dość frywolne i "zabawowe", lecz te z Procederu mówią o ludzkich wadach, o tym, jak wielką krzywdę można wyrządzić wrażliwej jednostce kłamstwem i obłudą.

Skład:

Marek Piekarczyk - wokal
Andrzej Nowak - gitara elektryczna
Stefan Machel - gitara elektryczna
Janusz Niekrasz - gitara basowa
Marek Kapłon - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Antoni Degutis - gitara elektryczna
Tomasz Zatwarnicki - gitara basowa
Paweł Mąciwoda - gitara basowa
Zbigniew Kraszewski - perkusja

Dyskografia:

01. Live (1983)
02. TSA (1983)
03. Spunk! (1984)
04. Heavy Metal World (1984)
05. Heavy Metal World (English Version) (1985)
06. Rock'n'Roll (1988)
07. 52 Dla Przyjaciół (1992)
08. The Best Of TSA (1997)
09. Live 98' (1998)
10. TSA W Trójce Akustycznie (1999)
11. Proceder (2004)
12. 1981 (2004)

Oficjalna strona internetowa: www.tsa.com.pl

Źródło: Wikipedia
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły