Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Isengard - Høstmørke

Isengard, Fenriz, Satyr, Satyricon, Høstmørke, Dødheimsgard, folk, black metal, Aldrahn, Frost, Vicotnick

W okładce drugiej płyty Isengard jest wyjaśnienie, że frontowe zdjęcie, przedstawiające Fenriza, zostało zrobione przez Satyra z Satyricon, w 1994 roku, podczas ich wspólnej, wielkiej wędrówki w góry. Samo „Høstmørke” ukazało się w 1995 roku i myślę, że z gór i przyrody wzięła inspiracje nie tylko okładka. Przede wszystkim muzyka jest surowa, ale też uduchowiona i stanowi bardzo udany, dźwiękowy obraz nieskalanej ludzkością północy.

Płyta dzieli się na dwie części. Pierwsza jest folkowa i obejmuje pięć utworów. Są tu wprawdzie brudne gitary, ale nad nimi unosi się ludowy śpiew Fenriza w języku norweskim. Pieśni są podniosłe i wykonywane z patosem. Mają taki naturalny klimat, ale mają też i melodię. Mimo języka norweskiego dobrze się komponują i wpadają w ucho. Najlepiej pod tym względem prezentuje się trzeci „I Kamp Med. Kvitekrist”, który zarazem jest najbardziej złowrogi. Następny „I Ei Gran Borti Nordr Asen” wyróżnia się, ponieważ brakuje w nim gitar i perkusji, a jest popisem wokalnym na tle klawiszowego podkładu. Gitara pojawia się dopiero pod koniec, jako rozszerzenie tła. W pierwszym „Neslepaks” drobny udział wokalny ma Aldrahn z Dødheimsgard, a cała ta część dedykowana jest Satyrowi.

Dwa ostatnie kawałki są znacznie bardziej mroźne. Gitary się wyostrzają, a wokal staje się skrzeczącym wrzaskiem. Wraz z wściekłymi riffami pojawia się pierwotny black metal, a język zmienia się na angielski. Szczególnie „Thornspawn Chalice” jest zabójczy gitarowo, choć drugiemu „Total Death” też nic nie brakuje. W „Thornspawn Chalice” swój krzyk ma Vicotnick z Dødheimsgard, a część black metalowa dedykowana jest Frostowi z Satyricon.

„Høstmørke” to płyta, która ma własną duszę. Ta muzyka jest prosta, ale bije z niej tajemnicza siła. Czuć w niej przestrzeń, ukazuje krajobrazy i odkrywa swój nieprzystępny świat. Znakomicie łączy w sobie blackowy ekstremizm z górskim folklorem, a do tego jest przystępna i dobra muzycznie. Bardzo ciekawa i godna uwagi pozycja.

Tracklista:

1. Neslepaks

2. Landet Og Havet

3. I kamp Med Hvitekrist

4. I Ei Gran Borti Nordre Ilsen

5. Over De Syngende Ode Moer

6. Thornspawn Chalice

7. Total Death

Wydawca: Moonfog Productions (1995)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły