Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Anne Clark

Anne Clark - angielska poetka, autorka tekstów, piosenkarka i pisarka. Zaangażowana w wiele projektów telewizyjnych, autorka skryptów dla BBC i Channel 4. Jej twórczość muzyczna zakorzeniona jest we wczesnej nowej fali a współcześnie jest mieszanką muzyki elektronicznej, eksperymentalnej i awangardy z elementami folku i muzyki klasycznej. Jej nietrywialne teksty dotyczą bólu istnienia, niedoskonałości człowieka, życia codziennego a także polityki i problemów z którym boryka się współczesny świat. Anne nigdy nie osiągnęła sukcesu komercyjnego, którym zresztą nie była nigdy zainteresowana.
Anne Clark urodziła się w robotniczej londyńskiej rodzinie a w jej żyłach płynie szkocka i irlandzka krew. Opuściła szkołę w wieku 16 lat niezadowolona z systemu edukacji i ogólnie panującej ignorancji. Szukając pracy mającej znaczenie społeczne trafiła w końcu do lokalnej wytwórni płytowej Bonaparte Records gdzie miała styczność z ówczesną muzyka punkową i nowofalową oraz zespołami takimi jak Siouxsie And The Banshees, Generation X czy The Damned. Jej pierwszy debiut sceniczny miał miejsce w Cabaret Futura gdzie wystąpiła obok Depeche Mode.

Pierwszą płytą była wydana w 1982 roku "The Sitting Room", która zawierała jej własne teksty. Współautorem kolejnych płyt "Changing Places" (1983), "Joined Up Writing" (1984) oraz "Hopeless Cases" (1987) był klawiszowiec David Harrow, wspólnie zaangażowany z Anne w prowadzenie znanego dla ówczesnej sceny alternatywnej Warehouse Theatre. "Hopeless Cases" był chyba najbliższy sukcesu komercyjnego ze wszystkich płyt artystki. "Hope Road" który na moment zagościł na brytyjskich listach przebojów narobił sporo zamieszania na scenie new wave i zwrócił oczy i uszy anglików w kierunku Anne Clark.

W 1985 roku Clark wydaje album "Pressure Points" wrez z Johnem Foxxem z Ultravox. W 1987 roku wokalistka przeprowadziła się do Norwegii gdzie pracowała z tamtejszymi muzykami zaangażowanymi w jej kolejne projekty. Po powrocie do Londynu podpisała umowę z SPV Records wydając w 1991 roku kolejny album "Unstill Life".

Po upadku reżimu w krajach socjalistycznych i po latach szmuglowania jej kaset, Anne Clark zyskała nowe audytoriom w Europie Wschodniej często współpracując z tamtejszymi artystami. W 1993 roku powstaje "The Law Is An Anagram Of Wealth" a od 1994 roku Anne Clark zaczyna eksperymentować z muzyką akustyczną. Zaowocowało to wydaniem w 1994 roku płyty "Psychometry" zawierającej również występy na żywo z Berlina. W tym samym roku ukazała się też pierwsza książka zatytułowana "Psychometry", która jednak z powodu błędów w dystrybucji nigdy dobrze się nie rozeszła.

W 1996 roku zespoły oraz DJe z różnych krajów postanowili jako trybut wydać album z remiksami piosenek artystki zatytułowany "Wordprocessing". Dzieki albumowi o Anne usłyszano także na innych kontynentach. W 1998 roku powstała płyta "Just After Sunset" gdzie Clark wykonuje wiersze niemieckiego przedwojennego poety Rainer Maria Rilke album jednak z powodu problemow z kontraktem z SPV album ukazał sie oficjalnie w Anglii dopiero cztery lata później. W tym samym roku piosenkarka wykonała gościnnie utwór "Eveline" na płycie polskiego zespołu Fading Colours. Płyta "I'm Scared Of..." na której pojawił się utwór ukazała się w marcu 1998 roku odnosząc duży sukces na europejskim rynku.

Od tego czasu Anne zniknęła na jakiś czas ze sceny muzycznej oddając się działalności pisarskiej. Jej pierwsza książka "Notes Taken, Traces Left" pojawiła się w 2003 roku. Książkę traktować można jako autobiografię będącą 300 stronicowym tomem wierszy, zdjęć oraz wywiadów. W tym samym roku Anne Clark Powraca na scenę muzyczną z "From The Heart - Live In Bratislava" - albumem zarejestrowanym w Bratysławie w kooperacji ze słowackimi i angielskimi artystami. Pod koniec roku belgijski Implant wykonał remiks "Sleeper In Metropolis" do kompilacji "Cyberlab 4.0" dla wytwórni Alfa Matrix dzięki czemu Anne stała się rozpoznawalna na scenie electro. Wkrótce wykonała też gościnnie cover Kraftwerk dla słoweńskiej grupy Silence. Utwór ukazał się na "Trans Slovenia Express Volume 2".

W 2005 roku Anne Clark dołączyła do belgijskiego projektu Implant z którym nagrali album "Self-inflicted" oraz EPkę "Too Many Puppies" wykonując gościnnie wokale do "Tune Up Your Chips And Circuits” oraz "Surface Tension". Płyty zostały wydane przez Alfa Matrix, do której to wytwórni dołączyła wkrótce na stałe Anne.

W kwietniu 20008 roku po 12 latach Anne zakończyła pracę nad kolejnym samodzielnym albumem "The Smallest Act Of Kindness". Album ukazać się ma we wrześniu 2008 roku.

Skład:

Anne Clark - wokal
Murat Parlak - pianino
Xabec aka Manuel G. Richter - programowanie
Jann Michael Engel - wiolonczela
Jeff Aug - gitara elektryczna
Niko Lai - gitara elektryczna, perkusja

Dyskografia:

01. The Sitting Room (1982)
02. Changing Places (1983)
03. Joined Up Writing (1984)
04. Pressure Points (1985)
05. An Ordinary Life (1986)
06. Hopeless Cases (1987)
07. Abuse/Silent Prayer' (SPV)
08. R.S.V.P. (1988)
09. Unstill Life (1991)
10. Counter Act (EP)
11. The Haunted Road (EP)
12. The Law Is An Anagram Of Wealth (1993)
13. If I Could/Our Darkness (EP)
14. Psychometry (1994)
15. To Love And Be Loved (1995)
16. Wordprocessing (1997)
17. Just After Sunset: The Poetry Of Rainer Maria Rilke (1998)
18. Just After Sunset (Re-release) (2002)
19. From The Heart (2003)
20. Notes Taken Traces Left (2004)
21. The Smallest Acts Of Kindness (2008)

Oficjalna strona internetowa: www.anneclark.com
MySpace: www.myspace.com/anneclark
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły