Ols jest solowym projektem dark folkowym Anny Marii Oskierko. Mająca dzisiaj swoją premierę płyta „Widma”, jest trzecią jaką nagrała pod tym szyldem, a to, że wydawcą jest Pagan Records już samo w sobie stanowi pewną nobilitację. W języku polskim ols oznacza bagienny las olchowy i właśnie w taki zabiera nas autorka jawiąca się na zdjęciach jako odludna czarownica: „Na zewnątrz nic już nie ma, można iść tylko w głąb, w ciemny las, w ciemny las”. Wieje wiatr, drzewa szumią złowrogo. Gdzieś tam skrzeczy jakieś straszydło. Trochę się boję, ale co zrobić? Idę.
Jest jesień. Listopad. Hula wicher, wyją widma. Idzie zima. W samym intrze „Widma” już jest coś przerażającego: „Śnieg nas utuli, śnieg nas zabije.” A potem wchodzą bębny, tamburyn i cały szereg innych grzechotek. Las rozbrzmiewa swoją pieśnią i zaczyna grać własną melodię. Wiedźma ma subtelny głos. Jej śpiew rozpływa się po polanie i osiada nad nią niczym poranna mgła. „W martwej ziemi starcze dłonie zagrzebują życie swoje.” Pod względem wokalnym „Starucha” to najlepszy numer na płycie. Zaklęcia wpadają w transowy rytm, podobnie jak w „Drzewa Dawno Zmarły”, gdzie okazuje się, że Anna potrafi też szaleńczo ryknąć, zupełnie inaczej niż w spokojnym i zadumanym „Ziarenko”, który snuje się po bagnisku i jako „światła ziarenko” płoszy wzlatujące w górę ptaszyska. Bo las jest ciemny, mrok martwy, a „dzień bez odrobiny światła”. Folkowego rozmachu nabiera „Ukojenie”, gdzie autorkę gitarą akustyczną, a potem nawet elektryczną solówką wspomaga Zagreus z Jarun.
Płycie na pewno nie można odmówić klimatu. Udało się oddać atmosferę głębokiego boru, samotności i wyobcowania, a wędrówka po lesie jest osowiała, miarowa i niepokojąca. Ma swoje kojące przebłyski, jak te piosenkowe w „Pod Lodem”, ma momenty przeraźliwe, ma też obrazowe deklamacje. Wszystko jest mroczne, spójne i zespolone z przyrodą. „I las jest mój – miłość moja. Najciemniejsza. Straszna.”
Tracklista:
1. Widma
2. Starucha
3. Siostry
4. W Ciemny Las
5. Ziarenko
6. Drzewa dawno zmarły
7. Ukojenie
8. Pod Lodem
Wydawca: Pagan Records (2020)
Ocena szkolna: 4+