Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Literatura :

Alexandra David-Neel - Mistycy i magowie Tybetu

Alexandra David-Neel, Mistycy i magowie Tybetu, Zysk i S-kaPoszukiwaczka, podróżniczka, mistyk i uczona - Alexandra David-Neel, była pierwszą kobietą z Europy, która odbyła podróż do miasta Lhasa w Tybecie w 1924 roku, w czasie, kiedy wizyty w tym miejscu były zabronione dla cudzoziemców. Pisarka, zainspirowana opowieścią Ekai Kawaguchiego, który udał się do Lhasy przebrany za chińskiego lekarza, wykorzystała jego pomysł i wyruszyła w zakazane rejony w stroju pielgrzyma, gdzie spędziła dwa miesiące. 
Autorka napisała ponad 30 książek o religiach wschodu, filozofii, swoich podróżach oraz odkryciach i doświadczeniach. „Mistycy i magowie Tybetu” to dziennik, w którym David-Neel obiektywnie opisuje nadprzyrodzone zdarzenia, których była świadkiem, przebywając pośród mistyków i pustelników Tybetu, takie jak: lewitacja, telepatia czy zdolność chodzenia po wodzie. 
Książka „Mistycy i magowie Tybetu” ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka w serii „Podróże retro”, która oferuje czytelnikom zapiski, wspomnienia i pamiętniki z wypraw w najdalsze zakątki świata, które miały miejsce lata temu. Tym razem dzięki relacji Alexandry David-Neel poznajemy Tybet pierwszej połowy XX wieku. Głównym zagadnieniem opisywanym w książce jest tybetański buddyzm, jego zwyczaje, obrządki i tradycje. Autorka szczegółowo opisuje swoją wyprawę, jej tajemniczą i mistyczną atmosferę oraz poznane nauki i techniki magiczne. W książce znalazło się mnóstwo przepięknych i ciekawych zdjęć, które doskonale oddają atmosferę Tybetu, przedstawiają wyjątkowe miejsca, krajobrazy i ludzi. 
Pierwsza połowa książki skupia się głównie na zagadnieniu buddyzmu, systemie etyczno-filozoficznym, uznawanym przez wielu ludzi na świecie za religię i filozofię. Autorka wnikliwie zwiedziła święte miejsca i okoliczne klasztory. David-Neel opowiada o największych i najsłynniejszych klasztorach, panujących w nich normach oraz o codzienności mieszkających tam mnichów. Druga część utworu wyraźnie porusza zagadnienia okultystyczne i magiczne w Tybecie. Uczona opowiada o spotkanych osobiście podczas swojej wyprawy mnichach, magach i oświeconych, jak również o postaciach występujących w legendach i podaniach Tybetu. Pisarka opisuje liczne rytuały i niezwykłe zdarzenia, które mają miejsce w tym szczególnym miejscu, w którym mnisi i magowie pokonują wiele barier i ograniczeń swojego ciała i materii. David-Neel dokładnie prezentuje nadprzyrodzone zdolności, jakie posiedli tybetańscy lamowie. 
„Idea bycia magicznym oraz doktryny głoszone na temat zjawisk paranormalnych są dalekie od moich myśli. Moim celem było po prostu oddanie wyobrażenia o tym, jak są one rozważane w jednym z najmniej znanym miejscu na świecie.” Alexandra David-Neel, nieustraszona podróżniczka, która osiągnęła godność lamy, stworzyła niezwykle wartościowe dzieło. „Mistycy i magowie Tybetu” to lektura obowiązkowa dla każdej, interesującej się Tybetem osoby, ale również dla miłośników literatury podróżniczej, faktu i historii. Polecam. 
Komentarze
Yngwie : Wyszedł mi dziś jakoś hindusko-tybetański dzień. Właśnie lec...
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły