Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Literatura :

Shaun Tan - Opowieści z najdalszych przedmieść

Shaun Tan, Opowieści z najdalszych przedmieść, Przybysz, Kultura Gniewu
Nieczęsto pojawiają się na rynku książki, które pragnie się mieć jeszcze zanim zajrzy się do środka. Okładka, tytuł oraz nazwisko autora już same w sobie intrygują na tyle, że nie pozostaje nam nic innego, jak wrócić do domu z własnym egzemplarzem, a następnie pozwolić książce całkowicie nas pochłonąć. “Opowieści z najdalszych przedmieść” należą do tej grupy, to jedna z najpiękniejszych książek wydanych w ostatnim czasie w Polsce. To niepowtarzalna antologia piętnastu bardzo krótkich opowiadań, przepięknie i oryginalnie zilustrowanych przez autora - czarodzieja słowa i obrazu - Shaun Tana.

Urodzony w 1974 roku australijski ilustrator i autor książek dla dzieci dał się już poznać w naszym kraju wydanym przez wydawnictwo Kultura Gniewu komiksem “Przybysz” - niemą powieścią graficzną poruszającą temat migracji, uchodźstwa oraz wysiedlenia. Na świecie znany był już dużo wcześniej za sprawą książki “The Lost Thing”, na podstawie, której został nakręcony 15-minutowy krótkometrażowy film animowany w reżyserii między innymi Shaun Tana. W 2011 roku przyniósł on autorowi Oscara za Najlepszy Film Animowany. Artysta stworzył ilustracje do ponad dziesięciu książek, sam jest autorem sześciu kolejnych. Wielokrotnie nagradzany, zdobył uznanie i szacunek na całym świecie.
“Opowieści z najdalszych przedmieść” to jedno z tych dzieł, które trudno zamknąć w słowach. Trzeba je zobaczyć, a potem pochłaniać, delektować się każdą stroną i ilustracją. Każda z piętnastu opowieści przedstawia pewną dziwną, niecodzienną sytuację lub zdarzenia, które mają miejsce w tak dobrze znanym, podmiejskim świecie. Shaun Tan odkrywa przed nami niepowtarzalne tajemnice codziennego życia i ukazuje nam, jak zwykli ludzie reagują na te niezwykłe zdarzenia: odkrywają ich prawdziwe znaczenie, ignorują je lub po prostu jest to dla nich coś kompletnie niepojętego i niemożliwego do opanowania. Wszystkie nadzwyczajne zdarzenia autor opisuje tak, jakby były one czymś najnormalniejszym na świecie, wiarygodnym i na porządku dziennym. Nikogo nie dziwi bawół wodny mieszkający na końcu ulicy, którego można poprosić o radę ani Eryk - malutki student, który w ramach wymiany zagranicznej zamieszkuje w pewnym domu w szafce kuchennej. Poruszająca jest historia o ślubie, którą dziadek opowiada swoim wnukom. Przeraża, niepokoi i zasmuca nas odkrycie, dlaczego psy gromadnie czuwają i szczekają w środku pewnej chłodnej nocy. Umila nam czas instrukcja, jak zrobić sobie zwierzaka, gdy doskwiera nam samotność i brak przyjaciół. Nie zawsze czytelnikowi łatwo jest zrozumieć dokładne znaczenie każdej opowieści, jednakże autor zaprasza wszystkich do refleksji i zapewniam, że każdy otwarty umysł znajdzie w nich nową myśl.
Poza książkami warto również zajrzeć na stronę internetową Shaun Tana i samemu się przekonać o jego talencie, pomysłowości i bezgranicznej wyobraźni. Artysta zaprasza nas do niezwykłej podróży w porywający i trochę baśniowy świat pełen surrealistycznych krajobrazów i żywych bohaterów. Prace Tana oświetlają tekst i podkreślają piękno przeciętności przedmieść, gdzie logika łączy się z fantazją. “Opowieści z najdalszych przedmieść” to rozkosznie dziwne, piękne i straszne, chłodne i głębokie bajki dla dużych dzieci i dorosłych. Prawdziwy skarb.
Wydawca: Kultura Gniewu (2013)
http://www.shauntan.net/http://www.kultura.com.pl/
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły