Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Encyklopedia :

Dreary Mower

Zespół Dreary Mower (nazwę zespołu można tłumaczyć jako Ponury Kosiarz, Nieprzyjemna Kosiarka, Leśne Licha) w obecnej postaci został założony w sierpniu roku 2001. Wtedy to samotny wędrowiec zwany Filip Kaiser (gitara elektryczna) napotkał na swej drodze podobnego sobie człowieka, czyli Ryszarda Pióro (perkusja). Zagrali pierwszą próbę i postanowili grać kolejne, aby zamącić trochę w metalowym światku.
Zaczęło się nieśmiałymi próbami, w składzie początkowo tylko dwuosobowym, odbywającymi się wtedy u Rycha w piwnicy, natomiast już od jesieni 2001 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Puszczykowie, który stał się bazą zespołu aż do lata roku 2004. Później zespół wrócił na swoje, do wspomnianej piwnicy.

Na przełomie roku 2001 i 2002 do zespołu dołączył Łukasz Handke (wokal), rodem z Puszczykowa, który swym niebanalnym głosem wniósł spore urozmaicenie do dźwięków wydobywanych dotychczas tylko z gitary z piecem basowym oraz czerwonych garków.

Wtedy to szlifów nabierały najstarsze utwory, a w wolnych chwilach dla odprężenia członkowie ćwiczyli covery. Niestety ciągłe granie tych samych rzeczy szybko znudziło naszych muzyków i zamiast porzucić rzemiosło dla dobra wszystkich słuchaczy cięższej muzy postanowili rozejrzeć się za dodatkowym wsparciem.

I takim to sposobem, po kilku nieudanych próbach z innymi gitarzystami, w czerwcu 2002 roku dołączyło do zespołu dwóch szacownych mężów czyli Krzysztof Mazur (gitara elektryczna) oraz Sławek Słomian (girara basowa). W tym składzie członkowie zespołu, zaopatrzeni w lepszy niż początkowo sprzęt (np. Carvin zamiast Degenerata) z zaparciem tworzyli i szlifowali muzę po to, by w grudniu tegoż samego roku zagrać swój pierwszy koncert w popularnym poznańskim klubie U Bazyla, który to koncert zaowocował dużym sukcesem komercyjnym i artystycznym.

W niedługim czasie tzn. 12 stycznia 2003 roku zespół wystąpił na koncercie WOŚP w tym samym miejscu, czyli w hali klubu U Bazyla. Wydawało się, że sława, wraz z wszystkim, co za nią idzie (darmowe piwo i dziwki), jest już tuż tuż. Jednak, jak to przeważnie bywa, tam gdzie pojawia się sukces, tam łatwo o porażkę. I tak w miesiącach wiosennych na przełomie marca i kwietnia 2003 roku z przyczyn osobistych odchodzi z zespołu wokalista Łukasz.

Po tym wydarzeniu, którego kulisy do dziś owiewają mroki tajemnicy, zespół przez ponad pół roku eksperymentował ze składem. Przez stanowisko za mikrofonem przewinęli się m.in. koledzy Piotr Kurowski czy Łukasz Michałek, z którymi zespół zagrał także kilka koncertów (warto wspomnieć występ na jednym z większych wydarzeń muzycznych w kraju - Dni Puszczykowa w czerwcu 2003 roku). Jednak ostatecznie próby te skończyły się niepowodzeniem i w styczniu roku 2004 zapadła decyzja - rolę wokalisty przejął gitarzysta Kaiser (wspomniany już Filip). Taki czteroosobowy skład pozostaje póki co niezmieniony, przynajmniej do momentu powstania niniejszej strony.

Mało kto wie, że na długo przed powstaniem obecnego Dreary Mowera istniało coś o tej samej nazwie, co w sumie można nazwać zespołem muzycznym. Jego początki giną w pomroce dziejów. Zdaje się, że była to jakaś grudniowa noc roku 1997, kiedy to podczas tajnego misterium na Grunwaldzie zrodziła się idea stworzenia zespołu rżnącego metal. Zamieszanych było w to co najmniej kilku mężów, m.in. Filip Kaiser, Tomasz Tomczak (dawniej gitara elektryczna, dziś Ochrona) i Andrzej Kleeberg (dawniej gitara basowa, dziś Hotel Ibis).

Przez długi czas idea ta żyła i rosła tylko w teorii i w umysłach zamieszanych w nią ludzi. Żarty skończyły się latem 1999, kiedy to Kaiser zaopatrzył się w pierwszego Majoneza. W trakcie następnych kilku miesięcy Filip i Tomek rozglądali się za perkusistą. O mały włos zespół już wtedy osiągnąłby sławę z bębniarzem znanym jako Rower, tyle że ten nie miał w Poznaniu swoich bębnów, więc ten rewelacyjny skład nigdy nie sprawdził się w akcji.

Wreszcie młodzi Kosiarze trafili na kolegę Piotrka Schupke (syna jednego z legendarnych The Schupke Brothers, Bracia Schupke), który w Antoninku posiadał nie tylko garki, ale i miejsce na próby z nagłośnieniem do gitary. Tak oto w roku 2000 zaczęły się pierwsze próby Ponurego Kosiarza.

Początkowo sytuacja rozwijała się pomyślnie, mimo że właściwie zespół tworzyli już tylko Filip z Piotrkiem. Wtedy jednak powstały pierwsze utwory, które zespół gra po dziś dzień, podówczas tytułowane tylko cyferkami (1-obecnie Words Of Wisdom, 2-The Eve, 3-Tough Guys). Po pewnym czasie poszukiwania pełnego składu zaowocowały dołączeniem do DM kolejnego Piotrka, tym razem Bukowskiego, znanego w świecie jako Buczol (gitara elekryczna), wcześniej udzielającego się np. w Havoc.

Wszystko zapowiadało rychłą sławę i to co niesie ona z sobą (darmowe piwo i dziwki), jednak rzeczywistość okazała się zgoła inna. Piotr Schupke z sobie znanych powodów stracił werwę i stwierdził, że nie chce mu się grać. Nie pomogły prośby ni groźby i w efekcie wiosną 2001 roku próby w Antoninku przestały się odbywać...

Jednak właśnie z popiołów tamtego Mowera, niczym legendarny ognisty Feniks, zrodziła się Kosiarka obecna. Piotr Bukowski zaczął grać w Puszczykowie ze swym kolegą Ryszardem Gronowiczem (gitara elektryczna) i innym kolegą - Ryszardem Pióro. Skład ten jednak nie przetrwał długo i Buczol zrezygnował z wypraw do Puszczy. Tą zwolnioną posadą zainteresował się jednak Kaiser (pogrążony w rozpaczy i pijaństwie po rozpadzie starego DM). Był 2 sierpnia 2001 rok, kiedy (wtedy jeszcze razem z Gronowiczem) po raz pierwszy zjawił się w Puszczykowie. I od tego momentu jest już obecny Dreary Mower.

Skład:

Filip Kaiser - wokal, gitara elektyrczna
Krzystof Mazur - gitara elektryczna
Sławomir Słomian - gitara basowa
Ryszard Pióro - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Łukasz Handke - wokal
Tomasz Tomczak - gitara elektyrczna
Andrzej Kleeberg - gitara basowa

Dyskografia:

01. Mowing Around (Demo) (2005)
02. Honey Box (Demo) (2007)

Oficjalna strona internetowa: drearymower.easydrinkers.com
Myspace: www.myspace.com/drearymower
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły