Ankh - grupa rockowa rodem z Kielc, jedno z najciekawszych zjawisk lat 90. na naszej rodzimej scenie muzycznej, istnieje od dobrych kilku lat. Na rynek muzyczny weszli przebojem. W lipcu 1993 roku na Rock Festiwalu w Kielcach zdobyli nagrodę publiczności. Tego samego roku odnieśli kolejny sukces, chyba najważniejszy w dotychczasowej karierze. Na Festiwalu Muzyki Rockowej Jarocin '93 otrzymali niemal całą pulę nagród: II nagrodę jury, nagrodę dziennikarzy, nagrodę głównego sponsora, nagrodę wytwórni Mega Czad, kontrakt na nagranie płyty i najważniejszą dla zespołu, grodę publiczności. Pod koniec 1993 roku zespół był już faktycznym wydarzeniem na krajowym rynku muzycznym, a liczne koncerty potwierdziły potrzebę istnienia grupy Ankh.
W lutym 1994 roku ukazała się debiutancka kaseta zespołu, "Ankh", a cztery miesiące później płyta kompaktowa (tzw. "czarna"). Była hitem zarówno artystycznym jak i komercyjnym (70 tys. egz.). Na kolejnym, i jak się później okazało - ostatnim, festiwalu Jarocin '94 grupa wystąpiła już w charakterze gościa. Specjalnie na okoliczność tego występu została wydana kaseta z materiałem akustycznym zatytułowana "Ankh: Koncert akustyczny". W styczniu 1995 roku zespół zakończył pracę w Modern Sound Studio w Gdyni nad kolejną płytą studyjną. "Ziemia i Słońce" pojawiła się na półkach sklepowych 7 marca. Muzycznie stanowiła rozwinięcie stylistyki z pierwszej płyty, jedynej tego typu na polskim rynku.
Kolejne lata to setki koncertów na terenie kraju i nie tylko. W ciągu tych lat zespół zaskarbił sobie uznanie zarówno krytyków muzycznych, jak i wiernych fanów ankhowskiej muzyki. Brał udział we wszystkich edycjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy; dwukrotnie ('96 i '97) został laureatem Złotego Bączka - nagrody publiczności na plenerowych koncertach Przystanek Woodstock organizowanych przez Jurka Owsiaka i jego Świąteczną Załogę.
Rok 1997 to rock zmian w składzie grupy oraz zapowiedź nowej płyty. Po długim okresie poszukiwań nowego wydawcy zespół postanowił nagrać kolejną płytę dla małej wytwórni Folk z Zakopanego. W listopadzie muzycy weszli do Studia S-5 Polskiego Radia Kraków i pod okiem realizatora Aleksandra Wilka przystąpili do pracy. W styczniu dzieło zostało ukończone, a premierę handlową wyznaczono na dzień trzeciego marca 1998 roku. Perkusistę Jacka Gabryszka zastąpili Andrzej Rajski i Adaś Rain. Ankh zmienił się z zespołu skrzypcowo-gitarowo-perkusyjnego w zespół perkusyjno-gitarowo-skrzypcowy.
Skład:
Piotr Krzemiński - wokal, gitara elektryczna
Michał Jelonek - skrzypce
Krzysztof Szmidt - gitara basowa
Jacek Gabryszek - perkusja
Dyskografia:
01. Ankh (1994)
02. Koncert Akustyczny (?)
03. Ziemia i Słońce (1995)
04. Ziemia i Słońce (Reedycja) (2000)
Oficjalna strona internetowa: www.ankh.art.pl
Źródło: www.nuta.pl oraz www.underley.eu.org