Quidam - polski zespół muzyczny wykonujący rock progresywny i art rock. Założony na początku lat 90 w Inowrocławiu. Oprócz autorskiej działalności ma na swym koncie nagrania i koncerty z takimi sławami gatunku jak Colin Bass z grupy Camel czy polskim SBB.
Maciej Meller, Radosław Scholl i Rafał Jermakow założyli w Inowrocławiu w 1991 roku grupę pod nazwą Deep River, niedługo potem dołączył do nich Zbigniew Florek. Początkowo grali muzykę blues-rockową. Nazwę Quidam zespół przyjął w 1995 roku. Po częstych zmianach wokalistów, na dłużej pojawiła się w tej roli Emilia Derkowska, do grupy dołączyła także flecistka Ewa Smarzyńska. Wtedy to zmieniła się stylistyka muzyczna Quidam, idąc w stronę ambitnego rocka lat 70.Po kilkuletniej pracy, licznych koncertach i zdobyciu wyróżnień na festiwalach w Polsce, w 1996 zespół wydał swą pierwszą płytę, zatytułowaną "Quidam". Została ona pozytywnie przyjęta przez krytykę (pochlebne recenzje w pismach Machina i Tylko Rock) oraz publiczność polską i zagraniczną. Oprócz wzmianek w fanzinach i muzycznych czasopismach, oceniono ją jako piątą, w plebiscycie francuskiego "Big Bang" na najlepszą płytę art-rockową. Emilia Derkowska otrzymała tytuł "Twarzy Roku 1996" w plebiscycie magazynu Tylko Rock.
W kwietniu 1997 miał miejsce pierwszy koncert zagraniczny grupy - w holenderskim Zwolle, na festiwalu Day Of Dreams. Sukces koncertu spowodował ponowne zaproszenie grupy do Holandii dwa miesiące później, na The Planet Pul Festival. O poziomie zespołu świadczyć może fakt, że podczas koncertów grupy Camel w Polsce w kwietniu 1997 roku wokalistka i flecistka zostały zaproszone przez Andy'ego Latimera do wspólnego wykonania z zespołem na scenie wstępu do suity Harbour Of Tears. Latem tego roku Quidam wystąpił na festiwalu Proglive '97 w Corbigny we Francji. Po dwóch kolejnych koncertach w Holandii rozpoczęto prace w studio nad materiałem do kolejnego albumu. W listopadzie, na zaproszenie Classic Rock Society (któremu honorowo przewodniczy Rick Wakeman), zespół wystąpił w brytyjskim Rotherham na imprezie Awards Night - uwieńczeniu plebiscytu miesięcznika artrockowego Wondrous Stories na najlepszych muzyków gatunku. Emilia Derkowska otrzymała wtedy tytuł trzeciej najlepszej wokalistki, a zespół - trzecie miejsce w kategorii "najlepszy zespół zagraniczny".
Na początku 1998 flecistkę Ewę Smarzyńską zastąpił Jacek Zasada. W lutym 1998 zostało zakończone nagrywanie płyty "Sny Aniołów". Ukazała się ona w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej. Dystrybucją tej drugiej poza granicami Polski zajmowała się niezależna firma francuska, Musea. W Polsce płytę promował maxi-singel z utworem "Moje Anioły" oraz dwoma koncertowymi - "Bajkowy" (z płyty Quidam) i covery "Rhayader/Rhayader Goes To Town" (z płyty grupy Camel "Snow Goose"). "Moje Anioły" dotarły na 10 miejsce Listy Przebojów Programu III PR.
W maju dwóch członków Quidam, Jacek Zasada i Maciej Meller, zostali zaproszeni przez Colina Bassa, basistę Camel, do wspólnego koncertu promującego nowe płyty Camel i solową Bassa. W tym samym miesiącu Quidam wystąpił jako support podczas koncertów Johna Wettona w Polsce oraz na autorskim koncercie w Studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, transmitowanym na żywo przez radiową Trójkę. W czerwcu koncertował we Francji - w Bordeaux i Paryżu, a w lipcu we Włoszech.Na Festiwalu Rocka Progresywnego w Zielonej Górze zespół otrzymał nagrody w trzech kategoriach: dla najlepszej wokalistki, zespołu i basisty.
We wrześniu 1998 część grupy została zaproszona do udziału w sesji nagraniowej do albumu solowego Colina Bassa Outcast of the Islands - obok m.in. Andy'ego Latimera, Dave'a Stewarta, Fisha i Wojciecha Karolaka. W grudniu muzycy Quidam uczestniczyli w koncercie Bassa w Polsce, w Poznaniu. I w tym roku Quidam został dostrzeżony przez czytelników Wondrous Stories - Emilię uznano trzecią najlepszą wokalistką, zespół - czwartym najlepszym nowym zespołem, a drugie miejsce przyznano Quidam w kategorii "najlepszy występ podczas koncertu organizowanego przez Classic Rock Society.
W marcu 1999 Quidam wystąpił w Mexicali w Meksyku, na festiwalu Baja Prog, obok takich zespołów jak Arena, Crucible, Ten Jinn, After Crying, Cast, Iconoclasta i Halloween. Został tam zarejestrowany materiał dźwiękowy, następnie wydany na płycie "Baja Prog - Live in Mexico '99".
W kwietniu rozpoczęła się trasa zespołu z Colinem Bassem, promująca jego płytę "Outcast Of The Islands", gdzie Quidam występował indywidualnie w pierwszej części każdego koncertu, a następnie wspomagał instrumentalnie Bassa. W sumie były to cztery koncerty w Polsce (z czego jeden rejestrowany i transmitowany na żywo przez Trójkę ze Studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, wydany następnie jako "Colin Bass Live At Polskie Radio III"), cztery w Holandii, po jednym w Belgii i Francji oraz dwa w Hiszpanii.
W 2000 Zbigniew Florek, Maciej Meller i Jacek Zasada wspomagali Colina Bassa w jego akustycznej trasie po Polsce. Część materiału z tych koncertów zarejestrowano i wydano na płycie "Colin Bass Live Vol. 2 - Acoustic Songs". Wiosną Quidam koncertował w Belgii i Niemczech oraz wystąpił w Szwecji na festiwalu w Goeteborgu. Rozpoczął też pracę nad materiałem do trzeciej płyty studyjnej.
Sesje nagraniowe do nowego albumu trwały przez cały rok 2001. Grupa koncertowała też w tym czasie, między innymi występując na Castle Party w Bolkowie oraz na festiwalu w Royan we Francji. Płyta Pod niebem czas ukazała się w marcu 2002 roku. Wkrótce potem Quidam zagrał trzy koncerty z niemiecką grupą RPWL, otrzymał także zaproszenie do Brazylii na Rio Festival.
Jesienią od zespołu odszedł basista, Radosław Scholl. Zastąpił go Damian Sikorski - już z nim w składzie Quidam wystąpił z trzema koncertami w Brazylii, obok m.in. holenderskiej grupy Focus. Następnie grupa dała jeszcze kilka koncertów w krajach Beneluksu, zaś 15 lutego 2003 roku w Inowrocławiu miał miejsce pożegnalny koncert Quidam - zespół postanowiła opuścić wokalistka, Emilia Derkowska. Później odeszli także perkusista, Rafał Jermakow, i basista, Damian Sikorski. Działalność zespołu została zawieszona na około rok.
Po prawie rocznym zastoju Zbigniew Florek, Maciej Meller i Jacek Zasada zdecydowali się wznowić działalność, stanęli jednak przed koniecznością znalezienia nowych muzyków do uzupełnienia składu. Dołączył do nich perkusista Maciej Wróblewski, następnie basista Mariusz Ziółkowski, a po żmudnych poszukiwaniach - wokalista, Bartosz Kossowicz.
Płyta "surRevival", nagrana w nowym składzie i o nieco innym niż dotychczas profilu muzycznym, była przygotowywana prawie rok. Wydana została w czerwcu 2005. Jak wskazuje jej tytuł, to "przetrwanie" i "odrodzenie".
9 października 2006 została wydana płyta "... bez półPRĄDU ... halfPLUGGED ...", będąca zapisem koncertu w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu 29 maja tegoż roku. Znalazły się na niej utwory z płyty "SurRevival", nowa wersja "Sanktuarium" z debiutanckiego albumu oraz covery następujących nagrań: "Blackbird" The Beatles, "Wish You Were Here" Pink Floyd, "Nights In White Satin" Moody Blues i fragmenty "Hush" Deep Purple (w ostatnim utworze - "Not So Close").
5 listopada 2007 ukazał się kolejny album studyjny Quidam, "Alone Together". Materiał nagrywano od czerwca do sierpnia 2007 w inowrocławskim Islands Studio i Teatrze Miejskim, a zmiksowano w studio poznańskiego Radia Merkury. W jednym z utworów gościnnie zaśpiewała Emilia Nazaruk (dawniej Derkowska), poprzednia wokalistka grupy. Inni goście to Piotr Nazaruk (xaphoon, cytra) i Piotr Rogóż (saksofon altowy).
Skład:
Bartosz Kossowicz - wokal
Zbigniew Florek - instrumenty klawiszowe
Jacek Zasada - flet
Maciej Meller - gitara elektryczna
Mariusz Ziółkowski - gitara basowa
Maciej Wróblewski - perkusja
Dyskografia:
01. Quidam (1996)
02. Moje Anioły (Singiel) (1998)
03. Sny Aniołów (1998)
04. Angels' Dreams (1998)
05. Baja Prog - Live In Mexico '99 (Live) (1999)
06. Pod Niebem Czas (2002)
07. surREvival (2005)
08. ... bez półPRĄDU ... halfPLUGGED ... (2006)
09. Alone Together (2007)
Oficjalna strona internetowa: www.quidam.pl
MySpace: www.myspace.com/quidampl
Źródło: Wikipedia