Elliott od zawsze była wielką fanką J.R.R. Tolkiena i jego „Władcy Pierścieni". Pierwotnie planowała napisać podobną do swego mistrza powieść fantasy, ale w końcu postanowiła zacząć od science fiction i swego słynnego cyklu „Jaran”. Jednak w tym samym czasie planowała już fabułę powieści fantasy czerpiąc inspirację z historii. Po podjęciu decyzji o oderwaniu się od wszechświata „Jaran”, zaczęła pracować nad „Koroną Gwiazd”.
„Korona Gwiazd”, seria którą rozpoczyna „Królewski Smok”, dzieje się w Novarii, na kontynencie silnie inspirowanym przez średniowieczną Europę. W trakcie powieści okazuje się, że 2700 lat wcześniej wybuchła wojna między ludzkością i rasą elfów nazywaną Ashioi. Czarownicy ludzi byli w stanie pozbyć się Ashioi i przenieść ich na inną płaszczyznę istnienia, ale w ten sposób rozpętali ogromny kataklizm, który wyniszczył ziemię. Ludzkość otrząsnęła się z kataklizmu, początkowo pod panowaniem imperium władców Dariyan, a później pod jej następcami, kierując się mądrością Kościoła Daisanite - inspirowanym silnie historycznym chrześcijaństwem.
Historia zaczyna się od królestw Wender i Varre, zjednoczonych pod panowaniem króla Henryka, ale zagrożonych zewnętrznie i wewnętrznie. Sabella, starsza siostra Henryka podsyca bunt wobec jego rządów w Varre, podczas gdy Eika najeżdżają kraj z północy, grożąc miastu Gent. Henryk nie wybiera następcy wśród trójki swoich dzieci, gdyż popiera w staraniach o tron swego syna – bękarta, Sanglanta, który zgodnie z prawem nie może dziedziczyć tronu. Fabuła jest więc dość banalna, choć spodobać się może wielbicielom „Gry o tron”. „Korona Gwiazd” równie dobrze mogła doczekać się ekranizacji jak „Pieśń Lodu i Ognia”.
Główny wątek fabularny toczy się wokół dwojga młodych ludzi Alaina i Liath, którzy wciągnięci są w sieć intryg, w toku których dowiadują się, że wygnani z ojczyzny Ashioi powracają na ziemię, a ich powrót ma spowodować jeszcze większy kataklizm niż towarzyszący ich exodusowi.
„Korona Gwiazd” jest pod silnym wpływem prawdziwej historii, szczególnie Europy okresu wczesnego średniowiecza. W wywiadzie Kate Elliott przyznała, że wiele kultur w jej świecie pochodzi bezpośrednio od rzeczywistych, z naszej historii np.:
Alba - Wielka Brytania, Francja – Salia, Wendar – Niemcy, Marchia - Dania, Eikaland - Norwegia, Polenie – Polska, Salavii - Słowiańszczyzna, Ungria - Węgry, Szwajcaria – Karcone, Darre – Rzym itp.
Na polskim rynku ukazały się dotychczas trzy tomy cyklu: "Królewski smok", "Książę psów" i "Głaz gorejący". Z czego pierwszy tom jest zdecydowanie najlepszy, głównie z tego powodu, że sceny batalistyczne oraz nudnawe intrygi polityczne ograniczone zostały tu do minimum. Miejmy nadzieje, że wkrótce doczekamy się kontynuacji cyklu.