Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Lokale :

Spodek

W 1959 roku Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiło konkurs na projekt hali sportowej w Katowicach. Wygrał projekt przedstawiony przez zespół projektantów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy. Za ten projekt w 1961 r. zespół otrzymał nagrodę I-go stopnia "za wybitne twórcze osiągnięcie w dziedzinie budownictwa" przyznaną przez Komitet ds. Budownictwa, Urbanistyki i Architektury. Gorącym zwolennikiem budowy nowoczesnej hali w centrum Katowic był wojewoda śląski gen. Jerzy Ziętek który chciał, by była ona symbolem miasta, nie mającego do tej pory jakiegoś znaku rozpoznawczego.
Pierwotnie hala sportowa miała być zlokalizowana w Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, lecz przedstawiony przez architektów śmiały projekt, bardzo awangardowy w epoce socrealizmu, wydał się tak atrakcyjny dla Jerzego Ziętka, że zdecydowano o zmianie lokalizacji i ulokowanie hali sportowej przy dzisiejszym Rondzie. Istniejący projekt poszerzono o salę gimnastyczną, lodowisko, hotel i dwie pływalnie (nie zostały wybudowane ze względu na wysokie koszty). Budowa trwała od roku 1964 do 1971.

Pierwszym obiektem oddanym do użytku było lodowisko, na którym 16 listopada 1969 r. rozegrano pierwszy mecz hokejowy.

W dniu 9 maja 1971 r. uroczyście otwarto katowicki Spodek, największy i najnowocześniejszy obiekt widowiskowo-sportowy w Polsce, w obecności ponad 12 000 gości. W wielkiej gali wystąpił zespół "Śląsk", Anna German oraz Ewa Decówna.

W początkowym okresie hala widowiskowa była miejscem popularnej rozrywki, imprez sportowych i masowych widowisk politycznych.

W 1973 roku Katowiczanie wymyślili pierwszą nazwę dla hali widowiskowo-sportowej "Latający Spodek".

Przez lata Spodek był miejscem wielkich imprez artystycznych. W Spodku występowali między innymi: Anathema, Apocalyptica, Behemoth, Black Sabbath, Cannibal Corpse, Celtic Frost, The Cure, Death, Deep Purple, Depeche Mode, Dimmu Borgir, Dream Theater, Green Day, Helloween, Hey, Iron Maiden, Jean-Michel Jarre, Jimmy Page, Judas Priest, Katatonia, KoRn, Lacuna Coil, Metallica, Morbid Angel, My Dying Bride, Myslovitz, Opeth, Ozzy Osbourne, Paradise Lost, Pearl Jam, The Prodigy, Rammstein, Riverside, Slayer, SlipKnoT, Smashing Pumpkins, System Of A Down, Testament, Therion, Tiamat, Tool, Vader.

W hali oprócz koncertów i zawodów sportowych odbywały się widowiska operowe, pokazy cyrkowe, rewie na lodzie, targi i wystawy, projekcje filmowe, szkolenia i spotkania korporacyjne, a także dyskoteki i bale.

Przez Spodek, w jego dotychczasowej historii, przewinęło się kilkadziesiąt milionów osób. Do dnia dzisiejszego, mimo iż został zbudowany w ubiegłym wieku i postrzegany jest jako symbol minionej epoki, wzbudza jednoznacznie pozytywne skojarzenia.

Hala główna:

kubatura hali głównej 246 624 m3
całkowita powierzchnia użytkowa hali to 15 386 m2
wysokość maksymalna: 32 m
wymiary płyty głównej: 45 x 60 m
maksymalna odległość od środka: 72 m

Wyposażenie dodatkowe:

rozbieralna scena o wymiarach 21 m x 15 m x 1,2 m
montowany parkiet
montowane lodowisko o wymiarach 30 m x 60 m
internet bezprzewodowy
sprzęt do symultanicznych tłumaczeń językowych
sprzęt do nagłośnienia
zabudowa targowa wraz z wyposażeniem stoisk
plenerowy zestaw estradowy
scena wymiarach 10 m x 10 m x 1 m do 1,3 m, podesty pod nagłośnienie
zadaszenie
sceny
wieża dla realizatorów światła i dźwięku

Widownia:

35 sektorów, w tym specjalny sektor VIP
stałych miejsc siedzących: 7 776
ilość miejsc siedzących na sektorach wysuwanych: 1 560
ilość miejsc siedzących dostawnych: 1 700
bezpieczna (zalecana) ilość widzów: 8 000
Maksymalna wielkość widowni: 11 500

Korytarze:

hol główny, poziom górny - powierzchnia 4 200 m2
hol szatnia, poziom dolny - powierzchnia 1 370 m2

Adres: Al. W. Korfantego 35, Katowice
Telefon: (+48) 32 258 32 61
E-mail: spodek@spodek.com.pl
Strona internetowa: www.spodek.com.pl
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły