Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Muzyka :

Nowe wydawnictwa Zoharum: Aabzu, Rapoon, X-NaVI:et

Zoharum, Rapoon, Aabzu, X-NaVI:et, There's no other god than rambo!, Brain overloaded, Time-loop anomalies, Sensitive Data 2, dark ambient, electronic, dark industrial, experimental

30 czerwca ukażą się cztery z pięciu planowanych na najbliższe miesiące płyt sygnowanych logiem Zoharum. Premiera wydawnictw nakłada się z jubileuszowymi koncertami, które odbędą się tego samego dnia w Gdańsku. Wsród zapowiadanych albumów znajdują się dwie części serii wydawniczej IYHHH: Aabzu - "There's no other god than rambo!", X-NaVI:et - "Brain overloaded", a także premierowy album Rapoon - "Time-loop anomalies" oraz jubileuszowa kompilacja V/A "Sensitive Data 2".

Więcej o wydawnictwach:

AABZU - there's no other god than rambo! (ZOHAR IYHHH 007)
No i doczekaliśmy się… Po dwóch latach od wydania płyty Aabzu, Rambo przyjdzie po raz kolejny. A właściwie przywiodą go Zenial i Maciek Szymczuk, którzy nakładem Zoharum wydali zapis koncertu, jaki odbył się podczas Ambient Festiwalu 2010 w Gorlicach.
Ale myli się ten, kto myśli, że płyta There is no other God than Rambo! to zwykłe odtworzenie świetnego materiału z ich ostatniego wspólnego wydawnictwa. Owszem, ponownie wkroczymy w świat, w którym duch Johna Rambo unosić się będzie nad wodami oraz poprowadzi nas po zawiłych, czasami dusznych i ciężkich ścieżkach dźwięków, lecz duet Zenial – Szymczuk zaskakuje nie raz, wplatając w koncert między innymi kilka utworów z wcześniejszych produkcji (także tych nie wydanych). Poza tym – swoim zwyczajem – prowadzą oni wciągającą grę ze słuchaczami, proponując im podróż pełną zaskakujących muzycznych konceptów, „cytatów” i ekscytujących zwrotów „akcji”. Ponownie meandrując między gatunkami, wymykając się próbom zaszufladkowania, proponują kilkadziesiąt minut doskonałej muzyki, do której chce się wracać, by za każdym razem odkryć w niej coś nowego.

A dla tych, którzy zechcą lepiej poczuć atmosferę koncertu, przygotowano specjalny dodatek z kilkudziesięcioma fotografiami z występu Aabzu w Gorlicach.

Na najnowszej płycie Aabzu jest wszystko to, czego trzeba w dobrej sensacji – nie brakuje prób zgłębienia tajemnic życia, jest też pierwsza krew, ale wszystko kończy się dobrze, bo Heroes never die. Bez odrobiny przesady można stwierdzić, że tego lata There is no other God than Rambo!

 
X:NAVI:ET- brain overloaded (ZOHAR IYHHH 006)
Premierowy album autorstwa Rafała Iwańskiego (X-NAVI:ET, Voices of the Cosmos, HATI) wydany na płycie CD, na który składają się elektroakustyczne utwory nagrane przy użyciu analogowych generatorów tonów, maszyn filtrów, syntezatorów i w mniejszym stopniu obiektów akustycznych. Prawdopodobnie to najbardziej elektroniczne oblicze X-NAVI:ET, a jednocześnie swoisty rozrachunek ze stylistyką postindustrialną, która była istotnym etapem na drodze artystycznej Rafała Iwańskiego, jeszcze w połowie lat 90.

"Brain overloaded" to siedem podróży dźwiękowych zarejestrowanych w latach 2008-2011, nawiązujących do najnowszych wyników badań nad ludzkim mózgiem. Pytanie o to czy industrialny i cyfrowy świat jaki stworzyliśmy zaczyna przerastać moce przerobowe naszych mózgów, które ewolucyjnie zaprogramowane na gromadzenie informacji - zaczynają się "przegrzewać". Czy nadmiar informacji może nas uwsteczniać? "brain overloaded" to także impuls i próba szukania sposobów na to by w tym świecie zwyczajnie nie zwariować.
Album dedykowany Williamowi S. Burroughsowi - jednemu z najbardziej światłych umysłów epoki, w której przyszło nam żyć.
Autorem obrazów wykorzystanych na okładce jest toruńska artystka Ewa Bińczyk.
Uwaga! Symptomy, które na pewno nie wystąpią po odsłuchaniu tego krążka to: spadek ilorazu inteligencji, wycofanie, stupor i zoobojętnienie.


RAPOON - time-loop anomalies (ZOHAR 030-2)
"Time-Loop Anomalies", kolejne wydawnictwo Rapoon w Zoharum po "Disappeared Redux"; zawiera ponad godzinę niezwykłej, eterycznej muzyki z terenów przygranicznych świata snów i rzeczywistości. Robin Storey ponownie stworzył subtelnie utkane dzieło, będące jednocześnie krokiem do przodu, jak i w podobnej tonacji do poprzednich dzieł, kontynuacją powracających motywów w swojej twórczości.

Robin o albumie:
"Time-loop Anomalies" to zbiór pojedynczych utworów i szkiców skomponowanych w procesie twórczym, zebranych razem w spójny zestaw. Wiele razy w tym procesie powstają elementy idące w bardzo różnych kierunkach, które później są udoskonalane w kierunku, wokół którego zostały zbudowane, i wzmacniane poprzez narrację całego albumu.  "Time-loop Anomalies" to kolekcja opowiadań, której nadano ujednolicający motyw, scalający te różne elementy. Kawałki powstały w różnych latach, ale w duchu mechaniki kwantowej, zostały przetasowane tak, że stworzyły nowe, inne perspektywy poprzez mechanizmy przypadku i ułożenia.
Powstaje wiele szkiców, które ujrzały światło dzienne i znikały z upływem czasu. Oto te, które dotrwały do końcowego etapu procesu twórczego i musiały zostać wydane.
Sputnik remix to mój osobisty faworyt, ze względu na autobiograficzny charakter. Pamiętam, że, gdy byłem bardzo młody, patrzyłem w rozgwieżdżone niebo i widywałem błyski światła sunące przez sklepienie niebieskie. Wywołało to we mnie poczucie samotności... ponure, ale i piękne...
 
V/A Sensitive Data 2
Jubileuszowa edycja kompilacji 'SENSITIVE DATA 2' to 15 utworów, 77 minut muzyki.
Na płycie znalazły się rzadkie tracki, remiksy i  pochodzące z bonusowych dysków (dawno nie dostępnych w sprzedaży), a także kilka nowych utworów z najnowszych publikacji.
Niniejsza kompilacja to drobny prezent z okazji naszych urodzin dla Was, którzy wspieracie naszą dość trudną działalność. Na okładce wykorzystano grafikę "Ogrodnik" autorstwa Ewy Bińczyk.

http://zoharum.com

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły