Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Undermathic - Return To Childhood

"Tytuł i zawartość tego albumu to hołd oddany okresowi, jakim jest dzieciństwo. Jednak tak naprawdę sama zawartość muzyczna nie pasuje do tego tytułu jakoś szczególnie. Gdybym chciał, żeby tak było stworzyłbym 11 jeszcze bardziej poruszających, bardziej melancholijnych, bardziej tajemniczych, spokojnych i po prostu łatwiejszych utworów z innymi tytułami" - tłumaczył mi nie tak dawno Maciej Paszkiewicz tworzący pod pseudonimem Undermathic. Tym samym polski projekt nie dość, że poszerzył skromną (liczącą zaledwie 2 formacje) polską reprezentację działającą pod szyldem chicagowskiego wydawcy, to jeszcze wpisał się w tradycję labelu polegającą na brzmieniowym i mentalnym pokrewieństwie z resztą reprezentantów wytwórni.
Owa tradycja zachowana przez ambientowo/IDM/industrialny projekt Undermathic nie oznacza wcale stosowania kuriozalnej tendencji do nieustannego powielania stosowanych przez resztę reprezentacji dźwiękowych czy tematycznych koncepcji. Chodzi raczej o śmiałe unikanie walącej po oczach dosłowności, stronienie od dawania możliwości interpretowania na wiele sposobów i swobody odbioru. "Return To Childhood" nie jest więc nachalną pocztówką z przeszłości z licznymi tytułowymi czy dźwiękowymi alegoriami czy metaforami na temat zagadnienia "powrót do dzieciństwa". Jak tłumaczy sam Paszkiewicz: "Nie chciałem, żeby to wszystko było tak oczywiste, że do wyrazu "dzieciństwo" musi być dorobione coś ładnego i zgodnego z dzieciństwem - zmuszającego do przemyśleń na temat kogoś, kto słucha płyty". Autor pozostawia więc dowolność interpretacji i postrzegania albumu, możliwość wyboru sobie tylko właściwego warsztatu interpretacji.

Twórca płyty zdradził mi również drugi, równie istotny, powód wydania tego krążka. "Zbliżam się już do takiego momentu swojego życia, że chyba najwyższy czas na podsumowania - wtedy właśnie zaczyna się głębiej patrzeć na wszystko to co było. To idealny moment do pierwszego dojrzałego podsumowania w zasadzie wszystkiego". "Return To Childhood" jest więc albumem bardzo świadomym i poważnym w swej istocie, a zarazem formą zmaterializowania niekonwencjonalnego pomysłu podsumowania pewnego etapu swojego życia.

Dominantą muzycznej strony albumu "Return To Childhood" są głównie rozbudowane instalacje dźwiękowe pełne struktur IDM, ambientu i industrialu, zawiesistych aranżacji jak i, z pozoru, niezależnych od siebie sterylnych dźwięków, szmerów, stukotów, szelestów, zgrzytów i niegłośnego gwaru, które zdolne są połączyć się w unikalną, krystalicznie czystą muzyczną całość.

Album nie jest jednak zbiorem pojedynczych, samodzielnie istniejących dźwięków złączonych w kakofoniczny zespół odgłosów. Undermathic nie gardzi rozbudowanymi formami muzycznej ekspresji, wykorzystując również skonstruowane przez siebie sample (wiele z nich to zapętlające się dźwięki otoczenia samodzielnie nagrywane przez artystę, patrz: zdjęcie na MySpace przedstawiające proces nagrywania przejeżdżającego pociągu), czy subtelne dźwięki pianina oraz gitary skąpane w melancholijnym, refleksyjnym tonie. Wszystkie te odgłosy idealnie zarysowują kontury muzycznego świata Undermathic, który po pierwszych odsłuchu może okazać się zbieraniną przypadkowych, niezrozumiałych i nieznośnie patetycznych dźwięków. Do czasu...

Kluczem do zrozumienia sensu i samej istoty "Return To Childhood" jest głównie wyobraźnia. Dzięki niej cały materiał, jak i zawarte na nim terytoria eksperymentów projektu Undermathic stają się zdecydowanie bardziej jasne, mniej obce, wyraźne i nie wymagające objaśnienia. Płyta, choć poświęcona konkretnie przypadkowi dzieciństwa autora płyty, daje możliwość autointerpretacji i automatycznego znalezienia się wewnątrz wykreowanych przez Paszkiewicza dźwiękowych krajobrazów. Tym albumem koniński Undermathic, wespół z poznańskim [haven] śmiało przeciera szlaki dla tego typu artystów poszukujących swojego miejsca pod skrzydłami wytwórni takiej klasy jak Tympanik Audio.

PS. Specjalne podziękowania dla autora płyty, Macieja Paszkiewicza vel. Undermathic, za garść niezbędnych informacji dotyczących albumu.

Tracklista:

01. Independence
02. Keep Out No Entry
03. Try Again
04. Understanding
05. TTAGGG
06. Submissive Woman
07. Lighthouse
08. Entropy
09. Everything Too Late
10. People Pass Each Other
11. Return To Childhood

Wydawca: Tympanik Audio (2009)
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły