Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Peter Nooten & Michael Brook

Peter Nooten, Michael BrookDuet ten przeszedł do historii za sprawą jednej tylko płyty zatytułowanej "Sleeps With The Fishes". Można powiedzieć - opus magnum. Klasyczna pozycja 4AD z tamtych lat. Płyta, która obok kilku innych stała się symbolem zjawiskowości tej właśnie wytwórni. Peter Nooten tuż po odejściu z Clan Of Xymox, które stało się za ciasne dla dwóch liderów, przystąpił do realizacji solowego dzieła.
Peter Nooten - autor wszystkich utworów oraz Michael Brook - realizator i producent - odpowiedzialni byli za niezwykły klimat tej płyty. Jako gitarzysta eksperymentator Brook dodał do całości kilka smaczków w postaci niekończących się niemal dźwięków gitary. Tym z Was, którzy nie znają tej płyty, a znają wcześniejsze dwie, grupy Clan Of Xymox, mogę powiedzieć tak: "Sleeps With The Fishes" stanowi rozwinięcie nastrojów z "Equal Ways", "Theme I", "Lorretine" i "After The Call". Zresztą dwa pierwsze i ostatni z wymienionych utworów powracają na "Sleeps..." pod tymi samymi tytułami. Jedynie "Theme I" zmieniło swój tytuł na "Clouds". Aranżacje zostały gruntownie przebudowane, w "Clouds" pojawił się przepiękny tekst.

Płyta od początku do końca stanowi integralną całość. Wypełniona ciepłymi, delikatnymi i leniwymi dźwiękami przynależy do nocy i do myśli o rzeczach ostatecznych.

Niedwuznaczny tytuł (jest to zwrot mówiący, iż ktoś jest martwy) oraz tu i ówdzie pojawiające się znaczące słowa sprawiają, że bez wątpienia jest to muzyka, w której pojawia się widmo śmierci. Ale jakby oswojone, przyjazne, którego nie sposób się przestraszyć, takie z którym się godzimy...

Czy było to memento mori Petera Nootena – tego nie wiem, każdy z Was odpowie sobie na to pytanie na swój sposób. Płyta pełna niespodzianek, ale nie zdziwiłbym się gdyby ktoś powiedział, że jest nudna i monotonna. Monotonna - w pewnym sensie tak choć jest to specyficzny – dobry klimat monotonii. Nie zgodziłbym się jedynie z zarzutem nudy.

Od tej płyty już nie usłyszeliśmy Petera Nootena poza obsesyjnym przearanżowaniem wspaniałego "Equal Ways" na potrzeby albumu "Blood" - This Mortal Coil oraz "Crossing The Water" (utrzymanego w stylu iście Nootenowskim) z płyty Xymox „Phoenix”.

Peter Nooten holenderski kompozytor, wokalista i klawiszowiec, związany początkowo z grupą Clan Of Xymox. Brał udział w komponowaniu i nagrywaniu pierwszych trzech płyt tego zespołu, włączając do jego reperutaru kilka niezapomnianych utworów, a także współtworzył repertuar do kolejnych dwóch płyt Clan Of Xymox. Po odejściu z zespołu, wraz z Michaelem Brookiem nagrał jedyną jak dotąd w swojej karierze płytę długogrającą, na którą złożyły się utwory premierowe jak i znane z repertuaru macierzystej grupy Nootena (m.in. "Theme I", zmienione tutaj na "Clouds", czy "After The Call"). Całość stała się dla wielu słuchaczy wyznacznikiem stylu firmy 4AD, dla której nagrywał Nooten.

Po nagraniu tej płyty wziął udział w projekcie przypominającym dokonania zespołów związanych z 4AD, przearanżowując utwór "After The Call". Próbował kontynuować karierę w house'owym First Contact, ale bez większych sukcesów.

Michael Brook to kompozytor, realizator i producent nagrań. Jako nastolatek był sympatykiem rocka. Nauczył się grać na gitarze i z amatorskimi zespołami wykonywał własne utwory wzorowane na przebojach Jimiego Hendrixa i Cream. Studiował m.in. muzykę narodów Afryki i Azji oraz elektroniczną. Od połowy lat 70. pracował jako realizator, muzyk sesyjny, a następnie jako producent ngrań w studiu Daniela Lanois. Przez krótki czas był gitarzystą grupy Martha and The Muffins. W latach 80. znowu zaczął tworzyć własną muzykę.

Dyskografia:

Sleeps With The Fishes (1987)

Dyskografia (Peter Nooten):

Albumy nagrane z Clan Of Xymox

01. Subsequent Pleasures (1984)
02. Clan Of Xymox (1985)
03. Medusa (1986)

Albumy nagrane solo:

01. Sleeps With The Fishes (1987)

Składanki:

01. Orphee (2000)
02. Sleep With 4AD (2006)

Dyskografia (Michael Brook)

Albumy nagrane solo:

01. Hybrid (1985)
02. Sleep With The Fishes (1987)
03. Mustt Mustt (1990)
04. Cobalt Blue (1992)
05. Live At The Aquarium( 1993)
06. Dream (1995)
07. Night Song (1996)
08. Star Rise (1997)
09. Black Rock (1998)
10. Assembly (2002)
11. Rock Papper Scissors (2006)
12. Bell Curve (2007)

Muzyka filmowa:

01. Capitive (1986)
02. Albino Alligator (1997)
03. Affliction (1999)
04. Black Hawk Dawn (2001)
05. Indiana:Kingdom Of The Tiger (2002)
06. An Inconvenient Truth (2006)
07. Americanse (2007)

Źródło: Wikipedia
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły