Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Common Dream

Common Dream - polski zespół electro/synthpopowy założony w 1996 roku w Tarnowie przez braci Konrada i Dawida Niedojadło do którego przyłączył się Tomasz Różowski. Wcześniejsza nazwa grupy to Oxygen, z której muzycy zrezygnowali z powodu częstego kojarzenia ich twórczości z osobą Jean Michel Jarre'a. Grupa wykorzystuje głównie instrumenty klawiszowe i komputery.
Celem założonym na starcie było nagranie debiutanckiej płyty w pełni odzwierciedlającej muzyczne inspiracje polskiego tria. Członkowie zespołu fascynowali się rosnącą w siłę europejską sceną electro/future/synthpop. Przez wiele lat Common Dream zamiast skupić się na rejestrowaniu materiału zmuszony był zmagać się z niezainteresowanymi ich twórczością wydawcami i sztywnym rynkiem muzycznym. Muzycy jak i ich twórczość częściej goszczą na łamach zagranicznych magazynów i w internetowych zinach.

Działalność debiutantów rozpoczęła się dość obiecująco. W 1996 roku w Krakowie Common Dream supportowali austrialijski Static Ion oraz Niemców z Dance Or Die. Pod koniec roku ze składem rozstaje się Konrad, jednak już w 1997 roku ponownie jako trio wypuszszają taśmę demo, która trafia w ramiona amerykańskiej wytwórni Strangers Thought (obecnie Synthphony Records), która umieszcza nagranie zespołu "World Of Your Dreams" na kompilacyjnym składaku "Synthpop: The Next Generation". Na krążku Common Dream pojawia się obok Neuropa, Red Sector One i Agnes Poetry.

W 1998 roku zespół rozpoczął prace nad nowym materiałem, przy współpracy niemieckiego magazynu Synthetics, który kusi grupę dystrybucją materiału po Niemczech i recenzją płyty na swych łamach. Krążek demo pod tytułem "Electroskies" ukazuje się ostatecznie w 1999 roku po czym materiał rozesłany zostaje po magazynach i labelach ze Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Niemczech i Finlandii. Recenzje dema ukazują się następnie w Prospective, E-lectric i Synthetics. Ostatni z magazynów umieszcza dwa numery później wywiad z triem, po czym w numerze grudniowym na dołączonej do gazety płycie publikuje świeże nagranie "Taken Aback".

Rok 2000 Common Dream witają odświeżoną wersją kompozycji "With Might And Main" i coverem "If You Want" z repertuaru Depeche Mode. Oba utwory ukazują się na majowym trybucie "Mode.In.Poland - Polish Independent Depeche Mode Tribute". W przerwie nad rejestrowaniem nowego materiału zespół intensywnie koncertuje po Polsce. Pod koniec roku ukazuje się długo oczekiwane pełne demo "Virgo" zawierające 11 nagrań i 5 remiksów popełnionych przez polskich niezależnych artystów. Krążek zostaje poddany recenzjom w największych europejskich magazynach synthpopowych E-lectric, Re-flexion i Prospective, które zgodnie wystawiają krążkowi pochlebne opinie. Końcówka roku 2000 to początek rozmów z polską wytwórnią Black Flames Records. Jej wynikiem było nagrywanie w tarnowskim studiu Ziyo Spectrum coveru The Cure "Bloodflowers", który trafia na majową składankę "Prayers For Disintegration - A Tribute To The Cure". Przed premierą kompilacji Common Dream podpisują wyczekiwany przez lata kontrakt - poznański label Black Flames Records decyduje się na wydanie dwóch albumów i singli.

Dzięki gościnnym udziałom na trybutach i kolaboracji z niemieckimi mediami o zespole robi się coraz głośniej w kraju. Common Dream występują m.in. podczas festiwalu Castle Party w Bolkowie obok Legendary Pink Dots i Das Ich. Po trasie zespół rozpoczyna prace nad debutancką płytą, nagrywanie materiału poprzedza rejestracja wideo do promo klipu. W tarnowskim studiu Ziyo Spectrum nagrywają singiel "Someone Could", który na remikserski warsztat biorą m.in. Psyche, No Comment czy Colony 5. Następstwem singla jest trasa koncertowa zespołu, trio występuje m.in. w Niemczech dzieląc scenę z projektami Wave In Head i Melotron.

2002 rok to kontunuacja tournee, Common Head ponownie grają z Melotronem, tym razem jednak występy mają miejsce w Polsce (Kraków i Łódź) a zespół podczas koncertów prezentuje nowe nagrania. W marcu 2002 roku trio kończy prace nad singlem i albumem "Gravity". Przez cały późniejszy okres między wytwórnią a zespołem twają przepychanki w celu ustalenia oficjalnej daty premiery krążka. Ostatecznie lebel Black Flames wypuszcza na polski rynek nagranie "Someone Could" w styczniu 2003 roku - oprócz siedmiu wersji tytułowego nagrania i covera "Bloodflowers" The Cure na singlu pojawiają się także wizualizacje multimedialne, wideoklip i promo zdjęcia. "Gravity", zawierające 11 kompozycji utrzymane w stylistyce electropop, ukazuje się za granicą na przełomie kwietnia i maja, dystrybutorem materiału staje się niemieckie Indigo, na co dzień zajmujące się wydawaniem płyt Wolfsheim, De/Vision, Deine Lakaien i Distain!. Oficjalnie krążek ukazuje się w czerwcu 2003 roku.

Skład:

Konrad Niedojadło - wokal, gitara elektryczna, gitara basowa, instrumenty klawiszowe, programowanie
Dawid Niedojadło - instrumenty klawiszowe, programowanie
Tomasz Różowski - instrumenty klawiszowe, programowanie, sample

Dyskografia:

01. Someone Could (Maxi-Single) (2003)
02. Gravity (2003)

Oficjalna strona internetowa: www.commondream.pl
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły