Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Video :

Burn This Song debiutuje utworem Black Betty

Burn This Song, Black Betty, The Choice, blues rock

Zafascynowała Toma Jonesa i Fleetwood Mac, a szczyt popularności zyskała dzięki grupie Ram Jam. Teraz w swoje ręce bierze ją polski zespół Burn This Song. Na początku minionego roku Burn This Song swoją wersją "Black Betty" wstrząsnął ścieżką dźwiękową filmu "The Choice" - poruszającą ekranizacją powieści Nicholasa Sparksa w reżyserii Rossa Katza. Hollywoodzki kierownik muzyczny tego filmu mógł przebierać w znanych zespołach z amerykańskiej sceny muzycznej, a sięgnął właśnie po „Black Betty” w wykonaniu Burn This Song.

Nie ma historycznej pewności, co do tego, kim lub czym była „Black Betty”, pewne jest natomiast, że odkąd powstała, w sposób charakterystyczny dla pierwotnego bluesa bezceremonialnie dociera do najgłębiej skrywanych pragnień i instynktów. Nie dziwi więc, że w języku potocznym najczęściej odnosi się do pięknej tajemniczej kobiety, heroiny, broni, butelki whiskey, klątwy, a nawet więzienia.

Przywołując utwór we współczesnej, drapieżnej aranżacji Burn This Song na nowo odkrywa tajemnice „Black Betty”. Swoją interpretacją oddaje pokłon amerykańskiemu dziedzictwu i jednoznacznie stawia się w opozycji do grzecznych mainstreamowych brzmień. Wszystko to bez szufladkowania, za to według sprawdzonego przepisu na blues rocka - od hipnotyzującego bicia serca perkusji, przez agresywne tempa, zwolnienia, aż po szaleńczy finał. W muzyczne korzenie lat 70-tych swobodnie wrastają tu współczesne patenty na dźwiękowy łomot. Dosłownie, bo zwracając się ku "Black Betty" Burn This Song przypomina o nieco zapomnianej sztuce grania na gitarze i perkusji po męsku: prosto, żywiołowo i bardzo głośno.

Razem z nową wersją "Black Betty” Burn This Song prezentuje swój pierwszy klip. To dzika, diaboliczna opowieść o mrocznym nienasyceniu. Tajemnicze wnętrze stodoły staje się areną opętańczego tańca, kanwą dla opowieści o zaspokajaniu pragnień. Miejscem, w którym można bezkarnie podglądać i ulegać temu, co nieznane i hipnotyzujące.

Autorstwo oryginału, który od 1939 roku inspiruje hołdujące amerykańskiej tradycji muzycznej pokolenia, przypisuje się Huddiemu Leadbetterowi.

Black Betty - Burn This Song

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły