Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów

Upadły. Strona: 1

Artykuł: Upadły

Upadły Wysłany: 2008-10-28 22:11

Diarmad (Anciliae)
Diarmad
Posty: 387
Terriblis Locus

hmm dobrze napisane...ale nie podoba mi się niestałość rymów, na początku od razu rzuca mnie się w oczy rym krzyżowy, a potem trochę on się gubi, jak na tak krótki wiersz powinna być stałość struktury, wiem można to olać, ale widać że starałeś się napisać "poważny" wiersz, bez prostych słów,wręcz "wniosły" swoją formą, ale ten rym naprawdę mi przeszkadza.


Nauka uczyniła z nas Bogów, zanim jeszcze zasłużyliśmy na to by być Ludźmi...


Re: Upadły Wysłany: 2008-10-28 23:33 Zmieniony: 2011-12-12 00:20

[quote:1dff955409="Diarmad"]hmm dobrze napisane...ale nie podoba mi się niestałość rymów, na początku od razu rzuca mnie się w oczy rym krzyżowy, a potem trochę on się gubi, jak na tak krótki wiersz powinna być stałość struktury, wiem można to olać, ale widać że starałeś się napisać "poważny" wiersz, bez prostych słów,wręcz "wniosły" swoją formą, ale ten rym naprawdę mi przeszkadza.[/quote:1dff955409]

Na pewno w końcówce jest zmieniony rym ale nigdzie po drodze. W kilku miejscach mam zamiar go jeszcze zmienić ale nie pod względem rymu ile formy treści tudzież małych skróceń. Nie lubię pisać wg. zasad; całą przyjemność dostarcza mi właśnie pisanie nieco karkołomnym rytmem zaś rymy mają uczynić go bardziej płynnym. W ogóle zaskoczony jestem, że się ktoś podjął analizy mojego wiersza na łonie forum, heh. Nawet przyjemne uczucie :wink:

Kapitanie! Zgodzę się z Tobą co do kwestii, że nie jest to chyba jedyny taki tytuł wiersza na tym forum ale nic mi nie wiadomo o pozostałych. Skoro rzeczesz, że już coś o danym tytule czytałeś, zapewne coś musi być. Zaś co do nie rozumienia tego wiersza to wcale Ci się nie dziwie gdyż nie jest to konstrukcja zamknięta. Jaśniej mówiąc, jest on swego rodzaju "odpowiedzią" na inny wiersz więc jego początku należy szukać w innym :wink:

[quote:1dff955409="Kapitan_Mineta"]chociaż...przecież teksty piosenek to też jakaś poezja... Kiedyś pisywałem teksty do nieistniejących piosenek, moze kiedyś tu wrzucę jakiś gdy będę pijany :lol: [/quote:1dff955409]

Nie powiedziałbym poezja ile bardziej poruszające kwestie egzystencjonalne, religijne itp. Owszem, niektóre teksty piosenek są pisane wierszem i tak np jest coś takiego jak poezja śpiewana.
A jeśli już miałbyś coś wrzucić to raczej zrób to o trzeźwych zmysłach :)


"God made me a cannibal to fix problems like you."


Wysłany: 2008-10-29 16:38

Diarmad (Anciliae)
Diarmad
Posty: 387
Terriblis Locus

"Sen niedawno drwić zeń już począł
I objawił mi się jako ten gdzie żywotem zanikałem.
I nic tak strasznego bym w nim nie doznał
Gdyby nie świadomość, iż był to najlepszy jaki dotąd ujrzałem."

tu jest rym ? xD

Spowitym wiary upadkiem
Przez bogów dla się porzuconym.
Ludzkim aniołem w niepamięć skazanym,
Miedzy rozkoszą, a bólem stojąc nie przypadkiem.

tu źle sparowany bo masz tu zewnętrzny i wewnętrzny a nie krzyżowy... przynajmniej te 2 przypadki mi nie pasują... hmm w końcu po to jest DP by sobie dyskutować a ja lubię dostrzegać to czego inni nie chcą


Nauka uczyniła z nas Bogów, zanim jeszcze zasłużyliśmy na to by być Ludźmi...


Wysłany: 2008-10-30 17:01

Diarmad, Ty się zdecyduj w końcu czy Tobie chodzi o [b:a3287bc000]rym[/b:a3287bc000] czy [b:a3287bc000]rytm[/b:a3287bc000] :wink: Dla mnie jest tam rym między II a IV wersem, zaś I i III w biegu się schodzą (przynajmniej dla mnie jako autora).
Tak jak wspomniałem, nie trzymam się konwencji przez co moje wiersze są entropiczne (jak z resztą czyni wielu wybitnych poetów gdzie nikt im nie zarzuca niczego, a potem musiało się to przerabiać na polskim :wink: ). Dla mnie osobiście pisarstwo straciłoby sens gdybym pisał wiersz zgodnie z książką od gramatyki, słownikiem ortograficznym, wyrazów obcych i jeszcze innych gdzie uczą jak co winno być zachowane. Dla mnie wiersz nie służy by się go szybko i płynnie czytało. Musi w nim być coś co spowoduje, że się na chwilkę zatrzymasz. Ty wybierasz błędy stylistyczne nie zwracając uwagę na treść, ktoś inny czyta słowa, a nie szuka dziur w całym. Nie wrzucam na DP wierszy by czytać o tym co jest nie tak. Od tego są inne strony. Chcę czytać refleksje jakie ktoś odczuł po przeczytaniu. Możesz szukać błędów we wszystkich moich wierszach, nikt Ci nie broni ale nie wiem co chcesz przez to osiągnąć.
Więc apeluję do Ciebie i do wszystkich, którzy podobnie postępują. Czytajcie słowa, czytajcie myśli, czytajcie to co ukryte między wersami, a nie bawcie się w polonistów :)

PS: Powyższy post nie jest atakiem na Ciebie i nie chcę byś to tak odebrał. Chcę Ci tylko uświadomić, że nie po to ktoś dzieli się swoimi wierszami z innymi by potem przeczytać o braku rytmu czy złamanym rymie.


"God made me a cannibal to fix problems like you."


Wysłany: 2008-10-30 17:07

Diarmad (Anciliae)
Diarmad
Posty: 387
Terriblis Locus

Coś w tym jest ale nie wiesz że łatwiej skrytykować niż pochwalić? xD przyznam pokopało mi się z tym rymem i rytmem...trzeba było słuchać uważniej w szkole a nie narzekać teraz xD, dobrze więc, nie szukam dziury w całym, wiersz jest bardzo dobry i ciekawy(nie chce mi się chwilowo szukać odpowiednich słów, więc jeszcze kiedyś wypowiem się na temat refleksji nad nim )


Nauka uczyniła z nas Bogów, zanim jeszcze zasłużyliśmy na to by być Ludźmi...


Wysłany: 2008-10-30 19:20

Cieszę się wielce, że jesteś tak wyrozumiałym i udało mi się do Ciebie przemówić :) Nie chciałem na Ciebie naskoczyć, przepraszam. Mam teraz moralniaka :wink: Zareagowałem tak min też dlatego, że nie mam pojęcia o tworzenia rytmów takich jakimi winny one być. Piszę tak jak mi spływa z serca i raz wychodzi mi lepiej, innym gorzej formułowanie zdań, metafor itp itd.
Nie oczekuję też pochwał, ani słodkich czułych słówek. Cały czas wierzę, że ktoś po przeczytaniu mojego wiersza odezwie się do mnie tu na forum bądź prywatnie by podzielić się swoimi refleksjami jakie powstały po głębszym wniknięciu w mój wiersz. Wtedy może powstać bardzo ciekawa dyskusja poruszająca różne kwestie przy zachowaniu wysokiej kultury języka. Poezja winna pobudzać wyobraźnie, chwytać za serce, a nawet wetknąć palce w oczy :!: Nie bój się korzystać ze swojej wrażliwości Diarmadzie, skoro znasz się na budowie wiersza to warto też wniknąć głębiej w treść :)


"God made me a cannibal to fix problems like you."


Login

Password


Załóż konto / Odzyskaj hasło