O zespołach z antypodów piszemy stosunkowo rzadko. Gorący klimat niezbyt często idzie w parze z muzyką nastrojową czy mroczną. Okazuje się jednak, iż w dalekiej Australii także mamy do czynienia z doskonałymi zespołami grającymi muzykę na pograniczu neoklasyki i darkwave. Friends of Alice Ivy to stosunkowo młody projekt, który tworzy ambitną, eteryczną i majestatyczną muzykę, a „In the Glooming” jest ich drugą EP'ką.
Friends of Alice Ivy powstało w 2007 roku i założone zostało przez Kylie i Ampsa, członków i założycieli jednego z najbardziej lubianych alternatywnych zespołów lat dziewięćdziesiątych - Ostia. Sama Ostia pochodziła z Brisbane w Australii i w 1993 roku wydała kilka EP, powszechnie chwalona szczególnie za swój przełomowy mini-album "Frin Aether", który zajął drugie miejsce na australijskiej, niezależnej liście przebojów w maju 1997 roku. Chociaż etherealowa atmosfera Friends of Alice Ivy nawiązuje do klimatu Ostii, jest jednak oderwana od jej gitarowej stylizacji. Muzyka Friends of Alice Ivy jest otoczona przez ciemne i bogate w atmosferze ciągi harf, neoklasycystycznych aranżacji i eterycznego głosu Kylie, która śpiewa teksty przesiąknięte motywami z mitologii i klasyki literatury.
„In the Glooming” nawiązuje muzycznie do swej poprzedniczki, „Hereafter Moth", ale wznosi swe brzmienia na nowe wyżyny eteryki i zadumy. Płyta składa się z sześciu utworów i rozpoczyna ją dramatyczny "Song of Somnus", będący pełnym melancholii i smyczków wprowadzeniem w krainę snu i niebezpieczeństw bezsenności. "The Summerland Meadows" to połączenie muzyki dawnej inspirowanej legendami arturiańskimi (dostępny do ściągnięcia jako darmowy singiel). "Requiem (for Fuchsia)" został zainspirowany powieścią „Tytus Groan” Mervyna Peake’a, a klawesyn i smyczki są tu specyficznym requiem dla Fuchsi Groan. Co ciekawe, postaci tej w piosence „The browning man”, swój hołd złożył zespół The Cure. "Tristan & Iseult" – to bardzo częste nawiązanie do zespołów neoklasycystycznych. Friends of Alice Ivy stworzyli bardzo dramatyczny i nastrojowy utwór, który buduje od początku do końca atmosferę przy pomocy perkusji będącej blisko zgranej z wokalem. "The Ghost Od Dunwich" to pierwszy bardziej gitarowy, stylizowany na psychodeliczny folk, nawiązujący do słynnej „Angielskiej Atlantydy”- pochłonięcia miasta przez morze i prozy Lovecrafta. „Watch Hill" to kolejny utwór zainspirowany legendami arturiańskimi i słynnym „Hill Watch” – miejsce spoczynku królów.
Czasami projekty poboczne dają szanse zespołom, by stworzyć coś zupełnie nowego. Jednak Friends of Alice Ivy daje raczej szansę jego twórcom na eksplorowanie podobnych klimatów przy pomocy nowego instrumentarium i aranżacji. Mimo, że płyta nie jest jeszcze oczekiwanym od dawna pełnym albumem Ostii, można powiedzieć, że jest nawet lepsza.
Tracklista:
01. Song Of Somnus02. The Summerland Meadows03. A Requiem (For Fuchsia)04. Tristan & Iseult05. The Ghosts Of Dunwich06. The Watch Hill
Wydawca: Elysium Sounds (2011)