Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Red Hot Chili Peppers - Mother's Milk

O geniuszu kompozytorskim zespołu Red Hot Chili Peppers nie zamierzam nikogo przekonywać. Za pierwszą ponadprzeciętną płytę w dorobku tej kalifornijskiej formacji uznaję się "Mother's Milk" wydane w 1989 roku. Podczas sesji nagraniowej do albumu w zespole nastąpiły pewne wymuszone zmiany.
Hilela Slovaka (pierwszy gitarzysta zespołu) który zmarł w wyniku przedawkowania heroiny zastąpił młody i utalentowany John Frusciante. Młodzieniec okazał się godnym następcą, chociaż jak sam twierdził album "Mother's Milk" nie pokazuje jakim gitarzystą jest tak naprawdę. Trudno się z tym nie zgodzić, dźwięki gitary skrywają się pod wariacjami sekcji rytmicznej. To pierwsza płyta, na której za perkusją zasiadł Chad Smith. Trzeba przyznać, że współpraca z klangującym basem Flea już wtedy mogła budzić respekt. Całość wypada jak połączenie muzyki funk z punk rockową siłą wyrazu. Za konsoletą stanął Michael Beinhorn, piętno współpracy z tym znakomitym producentem odcisnęło się na albumie w dużym stopniu. Zespół źle wspomina współpracę z tym aranżerem, podczas sesji nagraniowej często dochodziło do kłótni. Wielka szkoda, bo płyta na pewno straciła na tym sporo. Album jest nierówny, trwa zaledwie 38 minut, dwa kawałki - "Fire" z repertuaru Jimiego Hendrixa a także "Taste The Pain" (z ciekawym solo wiolonczeli) "dokleiła" wytwórnia.

Muzyka ubarwiona jest często grą instrumentów dętych tak jak ma to miejsce w "Subway To Venus", gdzie sporą rolę odgrywają trąbki. Członkowie zespołu Red Hot Chili Peppers to zagorzali kibice NBA. Utwór "Magic Johnson" to ukłon w stronę gwiazdy koszykówki lat 80, gracza Los Angeles Lakers. Choć na pewno nie jest to wybitne granie to słychać przebłyski geniuszu Frusciante, szczególnie w solówce będącej świetnym ozdobnikiem dla tego punk rockowego kawałka.

Pomimo trudności jakie zespół napotkał na swojej drodze "Mother's Milk" zdobył uznanie wśród krytyków a także fanów rocka. Dobry, energetyczny krążek - pyszna zakąska przed daniem głównym, które zespół zaserwuje nam już dwa lata później.

Tracklista:

01. Good Time Boys
02. Higher Ground
03. Subway To Venus
04. Magic Johnson
05. Nobody Weird Like Me
06. Knock Me Down
07. Taste The Pain
08. Stone Cold Bush
09. Fire
10. Pretty Little Ditty
11. Punk Rock Classic
12. Sexy Mexican Maid
13. Johnny, Kick A Hole In The Sky

Wydawca: EMI Records (1989)
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły