UDA @ Piec Art - dwa oblicza, światło i mrok
UDA @ Piec Art - dwa oblicza, światło i mrok
Zespół UDA zaprezentuje swe różne oblicza podczas dwóch wyjątkowych wieczorów w Klubie Piec Art, w Krakowie - 25 i 26 października. Pod hasłem „Światło i mrok” UDA zaserwują szerokie spektrum emocji i dalekich muzycznych podróży po kresach świadomości.
http://www.udaonline.pl/
Klub Piec Art
ul. Szewska 12
Kraków
Wieczór 1: UDA - światło
25 października 2013, godz. 21:00
Bilety: 10 zł (studenci i przedsprzedaż), 15zł (w dniu koncertu)
Pierwszy wieczór będzie regularnym koncertem UD, aczkolwiek w przypadku tego zespołu „regularny” jest terminem mało adekwatnym gdyż trio zawsze serwuje niespodzianki i zmienia zarówno repertuar jak i wykonania utworów, gęsto i obficie improwizując. Tym razem hasłem przewodnim będzie ŚWIATŁO i pozytywne wibracje.
Dodatkowo jako support wystąpi zespół Winona Rider.
SUPPORT: Winona Rider
Trio grające szeroko pojęty rock. Ale.. nie trzymają się gatunku i niczego się nie trzymają.
Grają instrumentalne - przeważnie - kawałki i rozmawiają o amerykańskich aktorkach.
Na koncertach fałszują i nie trzymają tempa. Robią hałas. Robią kolor.
www.facebook.com/winonarider.com
http://winonarider.bandcamp.com/
Wieczór 2: UDA – mrok i cień
26 października 2013, godz. 21:00
Bilety: 10 zł (studenci i przedsprzedaż), 15zł (w dniu koncertu)
Zespół UDA zagra na żywo do dokumentalnego filmu niemego pt. "Häxan - czarownice i magia na przestrzeni wieków" 1922, reż. Benjamin Christensen.
O filmie:
W swym najpopularniejszym filmie B. Christensen, łącząc dokument z fabułą, bierze na warsztat średniowieczne opętanie czarownicami. Ukazując ilustracje z epoki, daje najpierw widzowi wgląd w świat wyobrażeń owych czasów, aby następnie, juz w scenach sfabularyzowanych, przedstawić plastycznie wiarę w czarownice: kobiety te pokazuje w trakcie warzenia miłosnego napoju, przed kontaktem z diabłem czy przy denuncjacji przez ich współtowarzyszki. W końcu na ekranie ukazują się narzędzia tortur...
Dokonując następnie skoku we współczesność (odtwórczynie ról czarownic ujawniają się jako beztroskie mieszkanki domu starców), Christensen wiąże średniowieczne zabobony z "nowoczesnymi" chorobami nerwowymi, takimi jak histeria czy kleptomania.
Reżyserowi chodzi w tym filmie nie tyle o historyczne fakty, ile raczej o skutki oddziaływania przesądów na psychikę jednostki. Mimo to film był ostro atakowany przez przedstawicieli Kościoła katolickiego pod zarzutami fałszowania historii. Po realizacji filmu Christensen opuścił Szwecję i udał się do Hollywood. (źródło: Filmweb)
UDA
http://www.udaonline.pl/
https://www.facebook.com/UDAPL
http://www.reverbnation.com/uda
Teledysk:
http://www.youtube.com/watch?v=YQMEK25DXLM
UDA to jeden z najbardziej charakterystycznych młodych polskich składów.
Częściowo improwizowana, nieco niepoczytalna muzyka zespołu przywodzi na myśl skojarzenia przede wszystkim z fusion i rockiem progresywnym, ale również z psychodelią, jazzem, free czy wręcz metalem, tworząc zbzikowaną fuzję niemal wszystkich znanych stylów muzycznych.
Fantazyjne stroje sceniczne, humorystyczne, surrealistyczne teksty, niezwykła ekspresja koncertowa oraz kunszt instrumentalny tworzą świetny show i wielką kulę pozytywnej, jądrowej energii.
UDA mają na koncie 3 płyty studyjne:
- "Hurtownia przebiśniegów" (2010);
- "Witaj pokarmie" (2011),
- "Łowy kraby" (2013) - gościnnie wystąpili: Krzysztof Ścierański, Apostolis Anthimos oraz Marcin Gałażyn (Motion Trio).
Premiera trzeciego albumu "Łowy kraby" odbyła się 19 stycznia 2013 podczas Akumulator Jazz Festival:
http://jazzforum.com.pl/index.php/main/news/akumulator-jazz-festival
Zespół koncertuje intensywnie w każdym zakątku kraju od wielu lat.
Dzielił również scenę między innymi z takimi artystami:
Uriah Heep (UK), Pink Freud, Acid Drinkers, Łąki Łan, Pogodno, Anthimos Apostolis, Wojciech Mazolewski oraz wystąpił min. na trójmiejskim VIII Fląder Festiwal 2011, Akumulator Jazz Festival 2013, Dachoowka Festival 2011, Gramy dla Jarka Śmietany 2013 - Warszawa, Juwenalia AGH 2013.
Zespół udźwiękawiał również na żywo filmy nieme, takie jak:
- "Generał" (reż. Buster Keaton, 1926)
- "Październik" (reż. Sergiej Eisenstein, 1928)
- "Nieme kino" (reż. Mel Brooks, 1976)
oraz stworzył ścieżke dźwiekową do filmu „Droga do Ladakh” (reż. Ż. Pierożkow, 2012)
Garść wycinków prasowo-medialnych:
"Bądźmy więc kumaci i my, pozwólmy im zabrać się w swój psychodeliczny trip, tym bardziej, że od strony technicznej nie sposób im niczego zarzucić"
Jazz Forum
Weźmy trochę Franka Zappy, trochę Primusa, trochę Mr Bungle, trochę Kur, do tego jeszcze odrobinę Jazz Fusion a będziemy mieli ogólne pojęcie o nowej płycie Ud.
Zwariowanymi pomysłami z płyty "Łowy kraby" można by obdzielić niejedną płytę.
Teraz Rock
The main point about this music seems to be to offer something quite "different", and different it is. Mixing virtually every style and genre known to man.
Overall, in spite of the apparent chaos and mayhem, there seems to be a hidden sense behind all this façade of "we don't give a damn".
Polish Jazz
Taka formuła ostrego, rozimprowizowanego rocka - w dodatku zagranego z
humorem i młodzieńczym kopem - to w skali Polski zupełny unikat
Życie Warszawy
Bardzo rzadko zachwycam się tak młodymi zespołami. W tym jednak wypadku pokuszę się o stwierdzenie, że UDA to lokalny fenomen.
metalmundus.pl
Dla wszystkich poszukujących nieoczywistości, muzycznej odwagi czy wręcz brawury na skraju rozsądku.
tegoslucham.pl
Jakkolwiek nie będziemy starali się zaklasyfikować muzyki tria UDA i czy nazwiemy to awangardowym jazzem, czy może też modernistycznym rockiem to nie popełnimy błędu. Mamy bowiem do czynienia z plastyczną formą przekazu, która na polskim rynku stanowi jeden z niewielu tego typu pozytywnych wyjątków.
Magnetoffon.pl