Roots & Fruits Festival 2014
Już 21 i 22 listopada święto muzyki w Lesznie! Roots & Fruits Festival Leszno Czuje Bluesa 2014 zbliża się wielkimi krokami, a w ramach wydarzenia wystąpią m.in. Edyta Bartosiewicz, TSA czy Hoodoo Band. W ramach festiwalu zaprezentują się też dwie młode polskie formacje progresywne - Disperse z Krakowa oraz Retrospective z Leszna. Koncerty tych dwóch zespołów są efektem współpracy organizatorów festiwalu, czyli Stowarzyszenia Qltura z organizatorami Muzycznych Przestrzeni.
Przypomnijmy, że Muzyczne Przestrzenie to cykl koncertów i wydarzeń muzycznych, których pomysłodawcami są - jak sami o sobie piszą - miłośnicy i propagatorzy ciekawej, oryginalnej i wartej poznania muzyki. W ramach koncertów pod tym szyldem zaprezentował się już szereg zespołów z całej Polski, m.in. Votum i Thesis z Warszawy, AnVison z Tarnowa, Echoe iIdiotHead z Wrocławia, Leafless Tree i Maze Of Sound z Łodzi, oraz lokalne zespoły takie jak Ziemia Zakazana, Chwilostan czy Nawiasemówiąc. W cyklu Muzyczne Przestrzenie zaprezentowały się też zagraniczne formacje, takie jak litewski The Skys, włoski Alex Carpani Band czy francuski Zero Absolu. Roots & Fruits Festival Leszno Czuje Bluesa 2014 to efekt współpracy na polu organizacyjnym Stowarzyszenia Qltura i Muzycznych Przestrzeni.
Festiwal (pod zmienioną nazwą) jest kontynuacją corocznego Leszno Czuje Bluesa. Jest to impreza z kilkuletnią historią oraz ciesząca się coraz większą popularnością nie tylko w Lesznie, ale także w regionie, a nawet w całym kraju. Występowały w ramach LCB zespoły zarówno z Polski (Dżem, Boogie Boys i wielu innych) jak i z całego świata. Z roku na rok impreza nabierała rozmachu, a tegoroczna edycja - już pod nazwą Roots & Fruits Festival - zapowiada się wyjątkowo ciekawie i różnorodnie.
Roots & Fruits Festival Leszno Czuje Bluesa 2014 rozpocznie się już 19 listopada 2014 Interaktywną Wystawą Instrumentów, na którą zapraszamy do leszczyńskiego Ratusza. Dzień później, tj. 20 listopada, organizatorzy proponują Dzień Książki połączony z recitalem duetu Natalia Świerczyńska-Adamczak i Mateusz Urbaniak. Jednak prawdziwe muzyczne atrakcje rozpoczną się 21 listopada w Hali Trapez przy ul. Zygmunta Starego 1 w Lesznie. Poniżej prezentujemy szczegółowy plan dwóch dni festiwalu:
21 listopada 2014
----
16:00 - otwarcie bram
17:30 - Wojciech Frąckowiak i Dariusz Łukasik
18:00 - Disperse (Muzyczne Przestrzenie)
19:30 - Ścigani
21:00 - TSA
22 listopada 2014
----
16:00 - otwarcie bram
17:00 - Retrospective (Muzyczne Przestrzenie)
18:15 - Fismoll
19:30 - Hoodoo Band
21:00 - EDYTA BARTOSIEWICZ
___________________________________
INFORMACJE O BILETACH:
- Bilet na pierwszy dzień festiwalu - 49 zł
- Bilet na drugi dzień festiwalu - 69 zł
- Karnet na cały festiwal - 99 zł
Bilety na Roots & Fruits Festiwal można kupić wyłącznie w sieci Ticketpro:
- poprzez stronę www.rootsandfruits.pl
- na stronie www.ticketpro.pl
- w salonach partnerskich firmy (np. w Lesznie: salony Empik)
- w punkcie Organizatora - MOK Leszno, ul Chrobrego 3a
Uwaga: Nie ma możliwości rezerwacji biletu.
Uwaga: Bilety obowiązują wyłącznie na dzień, którego dotyczą. Karnety - obu dni koncertowych.
___________________________________
INFORMACJE O WYKONAWCACH:
Wojciech Frąckowiak & Dariusz Łukasik to duet gitarowy dwóch przyjaciół, którym wspólna gra sprawia wiele radości. Zazwyczaj w wolnych chwilach pomiędzy zajęciami (oboje nadal studiują) chwytają za instrumenty i bawią się muzyką. Wojtek i Darek studiują na kierunku Edukacji Artystycznej z Muzyką Estradową na PWSZ w Lesznie.
Disperse to zastrzyk świeżego powietrza w progresywnym rocku. Na drugim albumie "Living Mirrors" ten młody zespół udowadnia, że nauczył się podstaw muzycznej gramatyki na pamięć. Są tam momenty zwieszonej próżni pozostawionej przez Pink Floyd. Słychać silny wpływ Dream Theater w użyciu synkop i nieparzystych rytmów. Jest też ukryta nuta Cynic-owego podejścia do łączenia metalu z wieloma innymi stylami, od jazzu po elektronikę.
Ścigani to rock'n'rollowa ekipa ze Śląska. Zespół istnieje od 2001 roku, są laureatami wielu prestiżowych nagród, min.: Odkrycie Roku 2005, Płyta Roku 2007 i Wokalista Roku 2008 wg ankiety BluesTop. Zespół występował przed wieloma światowymi gwiazdami, m.in. Joe Bonamassa, Walter Trout and The Radicals, Chris Farlowe czy Holmes Brothers.
Zespołu TSA nikomu nie trzeba przedstawiać - to żywa legenda polskiego muzyki rockowej, zaliczana do prekursorów heavy metalu w Polsce. Zespół powstał w 1979 roku w Opolu z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka i basisty Tomasza "Whatfora" Zatwarnickiego. Zespół zadebiutował w 1981 roku singlem Mass Media/Wpadka, jednakże pierwszy album studyjny pod tytułem TSA ukazał się dopiero w 1983 roku.
Retrospective to formacja reprezentująca młode pokolenie polskich zespołów prog rockowych. Swoją muzykę inspirują twórczością artystów z bardzo szerokiego spektrum gatunkowego. Nie zamykają się ściśle w jednej stylistyce. Często podróżują w rejony różnych odmian rocka, od tego art, po ten hard.
Fismoll to jeden z najbardziej zaskakujących debiutów w roku 2013. Młody, 19-letni artysta o skandynawskich korzeniach, to wyjątkowy wokalista, kompozytor i znakomity gitarzysta. Już na początku swojej kariery muzycznej wymieniany był przez fanów i dziennikarzy jednym tchem obok tak znakomitych artystów, jak Bon Iver, Sigur Rós, Ben Howard czy Damien Rice, a w utworach instrumentalnych blisko mu do wrażliwości i estetyki Arvo Pärta i Ólafura Arnaldsa.
Hoodoo Band to siedmioosobowa grupa, która zrodziła się w "luźnym i optymistycznym" środowisku funkowym. HooDoo to ekstrawagancka moda, styl życia oraz prawdziwe brzmienie. Pulsujące rytmy oraz bluesowe ciepło w wykonaniu HooDoo Band zaszokowało ludzi, a Ci, co usłyszeli i zobaczyli, już nie mogą przestać.
Edyta Bartosiewicz to również postać, o której nikomu wiele mówić nie trzeba. Jeśli jest polska wokalistka, która w pełni zasłużyła na określenie „powstała jak feniks z popiołów”, to z pewnością jest nią właśnie ona. Po latach nieobecności na rynku nagrała płytę, która błyskawicznie okryła się platyną. Kilka dotychczasowych koncertów (2013/2014) wyprzedało się w tempie, o jakim mogą marzyć najlepsze zachodnie gwiazdy.