More Than Musik vol. 4: Proca Y / Blind Cow / Kultura Upadła / John Revolta
Zagrają:
PROCA Y (Wrocław/Lubin) rock
Proca to narzędzie miotające. Obiektem miotanym jest komunikat muzyczno-słowny. Zespół zaczął się formować w okolicach maja 2010 roku kiedy element nieokrzesany (Przepiór-tony niskie, Wieża-komunikat) wkomponował się w element racjonalizujący (Lulek-rytm, Stachu-tony średnie). Od tej pory kontynuujemy udoskonalanie narzędzia miotającego i wagę przedmiotu miotanego. Mimo, że każdy z nas ma inne korzenie muzyczne i często różne preferencje, znaleźliśmy wspólną płaszczyznę nadmiernie nie komplikując sobie życia, po prostu grając.
BLIND COW (Wrocław) rock/punk rock
Blind Cow to rockowe trio z Wrocławia, które ukształtowało się pod koniec 2011 roku. Po żmudnych poszukiwaniach do duetu rupnik (gitara i wokal) i Misior (perkusja) dołączył długo poszukiwany basista Krzesimir. Po kilku próbach w nowym składzie, zespół zadebiutował na scenie jednego z wrocławskich klubów muzycznych. Debiutancki koncert grupy Blind Cow w listopadzie 2011 roku okazał się sukcesem i utwierdził muzyków w przekonaniu, iż właśnie ukształtował się ostatecznie skład zespołu. Od tamtej pory regularne koncerty i częste próby pozwoliły wypracować własny styl, którego korzeni można doszukiwać się w muzyce rockowej i punkrockowej z końca lat 90tych. Obecnie zespół nadal koncertuje i szykuje się do wydania debiutanckiej EP.
KULTURA UPADŁA (Wrocław) punk (chyba!)
Okołowrocławski projekt muzyczny „Kultura Upadła”, powstał w 2010 roku z inicjatywy niejakiego Tomasza „Buraque” Raka (gitara, klawisze) i Jakuba „Melona” Jankowiaka (wokal). Ideą było połączenie punkowej energii z rapowanymi tekstami. Drugi mikrofon przypisany został Karolowi „Karlosowi” Kubiakowi, który podobnie jak Melon zaczynał swoją muzyczną przygodę w hip-hopowym składzie Fani Tej Muzyki. By poszerzyć instrumentarium, Buraque natychmiastowo zwerbował do zespołu także perkusistę Igora Lewka i basistę Mateusza „Matka” Musiała. Muzyczne ścieżki całego składu wcześniej się wielokrotnie przecinały, a ekipę przede wszystkim łączyły przyjacielskie relacje. W całym tym galimatiasie muzycznych przestrzałów pomysłami elektronicznymi naprzemiennie wspierali kapelę Matt Lindley, Maciej Piątek i Karol Matuszewski, udzielając się okazyjnie. Owocem tejże współpracy była pierwotnie nieoficjalnie wydana w 2010 roku EPka „Śmiercionośny Kindżał”, która mimo małej ilości kawałków i symbolicznym nakładzie egzemplarzy, została świetnie przyjęta przez fanów. Szybko okazało się, że niewątpliwą zaletą zespołu jest potężna dawka żywej energii koncertowej i umiejętność spontanicznego angażowania publiczności w show. Krytyczne spojrzenie na otaczający świat wyrażane w tekstach, oraz miażdżąca mieszanka post-rockowych i punkowych szaleństw szybko zwiększała grono fanów i sprawiała, że zespół ewoluował i dojrzał. Początkowo (2011) promocja zespołu odbywała się drogami niezależnymi i wirusowymi, poprzez np. niezapowiedziane koncerty (Wyspa Słodowa, Wrocław), nieoczekiwane miejsca i kluby (od Wrocławia po Warszawę), virale sieciowe, czy udział w eventach takich jak Brave Festival. Wraz ze zdobyciem wiernego grona publiczności panowie postanowili eksperymentować także z kwestiami społecznymi i poważniejszymi promocjami („Dżoana Krupa”, klip). Pewnego rodzaju stałym eventem stają się muzyczne urodziny zespołu, które corocznie skupiają zaprzyjaźnionych muzyków, oferując fanom szereg niespodzianek… Podczas pracy nad nowym materiałem (2012), z zespołu odchodzi Melon, którego miejsce zajmuje Dawid „Kelner Świata” Gudel – znajomy kapeli z hiphopowo-elektronicznego projektu Flaszki I Szlugi. Materiał został przearanżowany, okraszony nowymi tekstami, a ostatecznie nagrania nowych treści ruszyły pełną parą. Już w trakcie nagrań opuszcza zespół Matek, którego na chwilę zastępuje Łukasz „Długi Gryf” Łuniewicz – obaj basiści wyemigrowali poza kraj zarobkowo… Tuż przez zakończeniem prac studyjnych (2013) Melon wraca do Kultury Upadłej jako wokalista zasilający skład koncertowy. Wielokrotnie rearanżowany materiał studyjny został w całości zmontowany, oczekuje jedynie miksów i masteringu. Wkrótce wraz z promocją nowego albumu, zaplanowane jest mnóstwo niespodzianek i eventów dla fanów!
JOHN REVOLTA (Wrocław) rock
John Revolta to czterech gości z Wrocławia, grających z sobą mniej więcej od połowy 2012 roku. Zdobywcy drugiego miejsca w Muzycznej Bitwie Radia Wrocław, uczestnicy m.in. Emergenza Festival i jeleniogórskiej Ligi Rocka. 10 stycznia 2014 ukazał się ich debiutancki krążek zatytułowany Explode. Nie chodzi nam o rewolucję z butelkami z benzyną. Nie jesteśmy już dziećmi a nasze pokolenie dojrzało do sprzeciwu. Chcemy szukać własnej drogi, czystej wolności, drogi prosto w Słońce. Nie jesteśmy straconym pokoleniem, pokoleniem stażystów, pokoleniem 1200 brutto. To nasz świat. Jest nas wielu, nie będziemy cierpieć za błędy i głupotę jakiejkolwiek władzy. Czas na Revoltę!