Horpyna / Czeremszyna
Zagrają:
HORPYNA
Czołowy przedstawiciel ukraińskiej sceny muzycznej w Polsce, istniejący
nieprzerwanie od 1999 roku. Przez te wszystkie lata Horpyna ewoluowała od
tradycyjnego folku a nawet folkloru przez utwory tradycyjne grane w stylistyce
rocka aż do tworzenia własnych kompozycji o folkowo-rockowym brzmieniu.
Dziś
repertuar Horpyny to folk-rock osadzony w klimatach ukraińskich w których czuje
się zadziornego kozackiego ducha a bogata historia dyskografii zespołu pozwala
uznać go za jedną z najbardziej nowatorskich grup muzycznych w Polsce i
jednocześnie prekursora tego nurtu wśród zespołów ukraińskich.
Każdy
koncert Horpyny to nie tylko dźwięki, to prawdziwe widowisko muzyczne,
porażające dynamiką, energią, ale też dbałością o piękno dźwięku i wykonawczą
perfekcję co potwierdza licznie przybywająca na każdy koncert publiczność.
Za
Horpyną już kilkaset występów zarówno w kraju jak i zagranicą (Niemcy, Francja,
Czechy, Rosja, Ukraina, Litwa, Austria) jak również występów dla TVP. Bez
względu na miejsce, czas i wiek, Horpyna jest gwarancją niezapomnianych przeżyć
i dobrej zabawy.
CZEREMSZYNA
To jeden z ciekawszych zespołów inspirujących się folklorem słowiańskim, głównie podlaskim. Powstał w listopadzie 1993 z inicjatywy Barbary Kuzub-Samosiuk, w Czeremsze, niewielkiej miejscowości na Podlasiu. Obecnie „Czeremszyna” liczy 9 osób, a na instrumentarium zespołu składa się: akordeon, gitara, mandolina, skrzypce, bałałajka basowa, sopiłki, fujara słowacka, perkusja, instrumenty perkusyjne.
Pierwszy występ przed prawdziwą publicznością miał miejsce 10.XII.1993 na Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki folkowe” w Lublinie. Skład grupy niejednokrotnie ulegał zmianie, choć jego trzon (Barbara Kuzub-Samosiuk, Mirosław Samosiuk) pozostaje niezmieniony niemal od początku. Podlasie, skąd pochodzi zespół, to specyficzny region, gdzie współżyje wiele kultur (m.in. polska, białoruska, ukraińska), co znajduje odzwierciedlenie w repertuarze kapeli. Od początku istnienia są to przede wszystkim pieśni ludowe w gwarze z Podlasia, ale nie tylko. Płyta „Hulaj póki czas” została wybrana przez internautów folkowym fonogramem roku – "Wirtualne Gęśle" 2003. Środowisko skupione wokół kapeli od dziesięciu lat organizuje Festiwal "Z wiejskiego podwórza" (festiwal na wysokim poziomie i niepowtarzalnym klimacie). Członkowie grupy założyli też w 1999 r. Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej, które wspiera ich działania.
W 2004 r. zespół zrealizował wspólny projekt muzyczny ze znanym muzykiem białoruskim Todarem /Zmicier Wajciuszkiewicz/ poświęcony Puszczy Białowieskiej, z którego dwa utwory znalazły się na składance festiwalowej – X spotkania folkowe „Z wiejskiego podwórza” oraz na ostatniej płycie zespołu pt. „Uśmiechnij się”.
Czeremszyna koncertowała w wielu miastach Polski oraz poza jej granicami: we Włoszech, Niemczech, Francji, w Szwecji, Belgii, Holandii, na Łotwie i Litwie. Była też gościem wielu programów telewizyjnych: m.in. Swojskie klimaty, Hulaj dusza, U siebie, Tydzień, Nuty dla zakochanych, MTB, Kawa czy herbata, Animals.
bilety: 10 zł