Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin

Kim jestem? Enneagram - typologia osobowości. Strona: last

Kim jestem? Enneagram - typologia osobowości Wysłany: 2008-09-04 19:17 Zmieniony: 2008-09-04 19:54

Enneagram - z grec. ennea=dziewięć gram=znak

najstarsza typologia osobowości, którego kolebką jest Mezopotamia

Enneagram jest nauką próbującą scharakteryzować ludzkie rodzaje osobowości oraz związki pomiędzy nimi. Enneagram dzieli ludzkie charaktery na 9 podstawowych typów. Każdy z tych typów posiada swoje własne motywy działania, własne obawy oraz własne sposoby rozwiązywania problemów. Każda osoba posiada tylko jeden typ charakteru, który się rozwija w okresie dzieciństwa i przyjmuje się, że jest on nie zmienny podczas naszego całego życia. Ponieważ symbol Enneagramu jest przedstawiony za pomocą okręgu, każdy z typów posiada dwa sąsiednie typy, które w mniejszym lub większym stopniu mogą wpływać na dany typ. Te dwa typy są określane skrzydłami (ang. wing) i są używane pomocniczo przy określaniu typu danej osoby. Dla przykładu, ktoś z typem 7 może mieć silny wpływ jednego ze swoich sąsiadów czyli typu 8, wtedy określa się, że taka osoba posiada typ 7w8. Z kolei inna osoba posiadająca typ 8 z silnym wpływem typu 7, posiada typ 8w7. Zachowanie obydwu osób może być bardzo podobne, jednak posiadają one dwa różne motory swoich działań, które są okreslone przez ich typ główny. Ponadto rozróżnia się dwa stany emocjonalne, stres i relaks. Powodują one, że chwilowo przejmujemy pewne charakterystyczne cechy typu z którym jesteśmy połączeni. Symbol Enneagramu pokazuje które typy są połączone z którymi typami. Istnieją jednak obecnie dwa sposoby interpretacji tych połączeń. Pierwszy, starszy został przedstawiony przez psychologa Helen Palmer, wg której tylko stan emocjonalny powoduje przejęcie cech wynikających z połączenia. Drugi, nowszy, przedstawiony przez psychologów Don Richard Riso oraz Russ Hudson mówi, że owszem możemy przejmować pewne cechy ale jest to określone nie tylko przez nasz stan emocjonalny, ale również przez nasz ogólny charakter. Opisy zawarte na tej stronie opierają się głównie na tej drugiej interpretacji. Uwzględnione są również skrzydła. Dla przykładu typ 7 posiada połączenia z typami 1 oraz 5. W stanie stresu osoba z typem 7, może przejąć najgorsze cechy typów 1 i 5, z kolei w stanie relaksu przejmuje najlepsze cechy typów 1 i 5. Ponadto każda osoba może być emocjonalnie stabilna czyli zdrowa lub może być niezdrowa. W tym drugim stanie ujawniają się wszelkie wady wynikające z jej typu charakteru, podczas gdy osoba znajdująca się w pierwszym stanie, potrafi w pełni wykorzystać swoje zalety zupełnie "zapominając" o wadach. Jak widać rodzajów charakterów może być bardzo dużo. Wynikają one ze skrzydeł typów jak i z połączeń. Jednak to główny typ danej osoby określa jej motywy działania, obawy i jej ogólny obraz zachowania.

tekst pochodzi ze strony - http://www.enneagram.pl/

Pochodzenie Enneagramu jest wciąż tematem rozważań i wielu domysłów. Jedna z najwcześniejszych wzmianek, podaje rosjanina o nazwisku Gieorgij Iwanowicz Gjurdżijew (1866-1949), który podróżując po Afryce Północnej i Azji poznawał starożytne tradycje i wierzenia. W czasie tych podróży natrafił on na pradawną naukę suficką, którą Gjurdżijew nazwał Czwartą Drogą i która tak zafascynowała Gjurdżijewa iż uznał, że zacznie jej nauczać wśród zachodnich państw. Jednakże pierwszy poważny opis Enneagramu należy przypisać czylijczykowi Oscarowi Ichazo który studiował wiele nauk takich jak Zen, I Ching, Buddyzm, Judaizm, a także Czwartą Drogę Gjurdżijewa. Ichazo w latach 60-tych rozwinął teorię dziewięciu osobowości i nauczył jej czylijskiego psychologa Cladio Naranjo. Naranjo "przetłumaczył" tą naukę na język współczesnej psychologi i we wczesnych latach 70-tych przedstawił ją na forum psychologów w Ameryce Północnej. Najsłynniejsze ze współczesnych opracowań Enneagramu to Helen Palmer - The Enneagram: Understanding Yourself and the Others in Your Life z roku 1988 oraz Don Richard Riso i Russ Hudson - Enneagram Transformation: Releases and Affirmations for Healing Your Personality Type - 1993. Enneagram stał się narzędziem badania osobowości używanym również w wielkich korporacjach. Opracowany przez Uniwersytet Stanforda system jest używany w takich firmach jak (podane za zagranicznym wydaniem Newsweek) Motorola, Marriott, Silicon Graphics czy nawet przez Pocztę Stanów Zjednoczonych.

Zachęcam do zrobienia testu, który wskazuje typ osobowości, link do testu:

http://www.enneagram.pl/www/test/index.php[color=red:a76b261f42][/color:a76b261f42]


Czy typologia wg enneagram'u odzwierciedla Waszą osobowość, charakter?
Czy uważacie, że pomocne jest w życiu kierowanie się taką typologią, np. odnośnie wyboru zawodu,pracy,partnera?
A może należy włożyć enneagram między bajki, i traktować wyłącznie jako dobry psychotest rozrywkowy?


...jestem jak spadająca gwiazda, tuż przed spełnieniem swej misji rozpryskuję się na drobne kawałki...


Wysłany: 2008-09-04 19:53

To dobre jest 8) 8)
Wyszło mi 5w4 i na jakieś 90% muszę się zgodzić z tym co tam napisali. Ludzka psychika jest jednak mało skomplikowana :twisted: :twisted:


forever alone immortal


Wysłany: 2008-09-04 20:18

mara (Anciliae)
mara
Posty: 509
Kotlina Kłodzka, Wratislavia

a ja jestem 4w5 "włóczęga" :) Zgadza się w większosci, ale 3 ostatnie zdania są niezbyt trafione. Ale reszta nawet pasi 8) jak ja lubię takie testy :D
Tak patrzę na ankietę i widze, że tu sami indywidualiści :wink:


"Nagość, phoszę państwa, jest demagogiczna, jest wphost socjalistyczna, bo i cóż by było, gdyby gmin odkhył, że nasza dupa taka sama?!"


Wysłany: 2008-09-04 20:30

Gothic_sun (Anciliae)
Gothic_sun
Posty: 183
dusza - SOMEWHERE IN THE REALM O...

Dla zainteresowanych teoria enneagramu polecam ciekawa ksiazke autorstwa R.Rohra i A.Eberta
"Enneagram -dziewiec typow osobowosci"
Bez wzgledu na to czy wierzymy w koncepcje enneagramu czy tez nie droga samopoznania jest bolesna i nie latwa.
Enneagram moze bez watpienia posluzyc jako pomocny drogowskaz w tym procesie.


All is only illusion...all except the music! "Music is a place to go to take refuge. It is a sanctuary from mediocrity and boredom. It is innocent and it is a place you can lose yourself in thoughts and memories and intricacies.”


Wysłany: 2008-09-04 20:59 Zmieniony: 2011-07-06 14:17

[quote:2d0ebe7f23="mara"]a ja jestem 4w5 "włóczęga" :)
Tak patrzę na ankietę i widze, że tu sami indywidualiści :wink: [/quote:2d0ebe7f23]
sami 8) odpowiedz'i bardziej bezpieczne i niekoniecznie skrajne... po teście stwierdzam, że jestem Tym złym :wink:


nie miewam dobrych nastrojów !


Wysłany: 2008-09-05 07:52

lacrima (Bicz)
lacrima
Posty: 113
Oborniki/Poznań

Hmmm..Wyszedł mi wynik "8w9" czyli niedźwiedź...Zaskakujące, że mogę naprawdę z większąścia tego testu się zgodzić - dobrze opisuje mój skomplikowany charakter pełen sprzeczności...Bardzo ciekawy test.... :)


"Beata est vita conveniens naturae suae"... (Najszczęśliwsze, najlepsze jest życie w zgodzie z własną naturą)


Wysłany: 2008-09-05 09:13

3w4 czyli profesjonalista. Dużo się zgadza z tym, co sam myślę o sobie.


Suffer the pain of discipline or suffer the pain of regret!


Wysłany: 2008-09-05 09:38

4w5 :) Większość się zgadza. Co więcej słynni ludzie 4w5, tacy jak Vincent van Gogh, czy Edgar Allan Poe byli dla mnie od dzieciństwa autorytetami artystycznymi...



Wysłany: 2008-09-05 09:54

2w1 zgodność praktycznie 100% , nawet zawód mam zgodny typologią 2w1 :wink:


...jestem jak spadająca gwiazda, tuż przed spełnieniem swej misji rozpryskuję się na drobne kawałki...


Wysłany: 2008-09-06 00:19

Znam enneagram od dawna. Pamiętam że wyszedł mi obserwator-obrazoburca, 5w4 bodajże. Trafnie mnie ujęli ale pisali też o jakichś depresjach, których nie mam. Śmiszne to takie, bo sporo się zgadza, tych typów osobowości jest niewiele, a ludzi ponad 6 mld.



Wysłany: 2008-09-06 10:21

Wampgirl (Bicz)
Wampgirl
Posty: 2003
Kraina Dreszczowców :Kraków

Rozwiązywałam ten test jakieś 3 lata temu. Byłam ciekawa, czy kiedy zrobię to teraz - wyjdzie taki sam wynik. Rzeczywiście znów wyszedł mi wynik 4w5 - "włóczęga". Podsumowanie także trafne. Wychodzi na to, że wszyscy jesteśmy w mniejszym lub większym stopniu - typowi i przewidywalni.


"I lived the life of a drifter waiting for the day/ When I'd take your hand and sing you songs/ And may be you would say/ Come lay with me and love me/ And I would surely stay." "A ty z tej próżni czemu drwisz, kiedy ta próżnia nie drwi z ciebi


Wysłany: 2008-09-07 21:36

Ja podobnie. Pierwszy raz zrobiłem ten test jakieś 2 lata temu. Potem w sporych odstępach czasu zrobiłem go jeszcze 2 razy z myślą "a zobaczymy co mi teraz wyjdzie". Za każdym razem 4w5 i nie chce być inaczej


"Biblioteka broni się sama, jest niezgłębiona jak prawda,która w niej gości, zwodnicza jak kłamstwa,które są jej powierzone." Umberto Eco, Imię Róży.


Wysłany: 2008-09-08 07:09

Freja (Bicz)
Freja
Posty: 95
Wałbrzych

a ja jestem 7w6 i muszę się z tym zgodzić bo opis w jakiś 95 % się zgadza


Niczego nie można do końca przemyśleć, wszystko można do końca przetrwać.


Wysłany: 2008-09-12 18:02

A ja jestem zaskoczona wynikiem... muszę to przemyśleć



Wysłany: 2008-09-13 07:22 Zmieniony: 2008-09-13 21:05

4w5 i nie chce być inaczej, a test wykonywałam już parokrotnie



Wysłany: 2008-09-13 14:17

Tyż 4w5, w sumie aż się zdziwiłem, że nawet się to zgadza... :roll:



Wysłany: 2008-09-14 08:44

eIcILipse (Bicz)
eIcILipse
Posty: 346
miasto magiczne

Robiłam to to z 2 lata temu. I nic się nie zmianiło, nadal takie 100% siódemki za mnie :wink:


Facet z moich marzeń pieści tak, że przestałam szukać ziemskich kochanków. ;D


Wysłany: 2008-09-14 22:28

ja mam 6w7 ;E
i kurde w większości się zgadza.. ale to trudno powiedziec, bo 6 sa zajebiscie skaplikowane, fobiczne, niefobiczne, zdrowe fobizne,niezdrowe fobiczne.. straszne xD
z jakis rok temu robiłam ten test, wydawało mi się, że się zmieniła moje psychika, a tu sie okazuje, ze w sumie to nie bardzo, bo znów miałam to samo xD


"everynight i cast my spell and i wish upon a star.."


Wysłany: 2008-09-20 10:32

1w2"adwokat"(nazwa szczególnie zacna dla studentki prawa) ;P
muszę przyznać, że ten test jest nad wyraz trafny...wręcz bym powiedziała, że wszystko się zgadza, co rzadko się zdarza.
nie ma to jak miłe, egoistyczne poczytanie o sobie ;P


...I forgot to remember to forget... /johnny cash


Wysłany: 2008-09-20 19:15

4w5,robiłam już kiedyś ten test,zgadza się oj zgadza...


Człowiek powołuje do życia iluzję aby oderwać się od rzeczywistości


Login

Password


Załóż konto / Odzyskaj hasło